1 Ağustos 1919 Cuma

Erzurum kongresi yapıladursun İngiliz istihbaratı da Anadolu’da olan biteni Londra’ya bildirmektedir. İngiliz gizli belgelerinden okumaya devam ediyoruz: ‘Amiral Webb’den Sir E.Crow’a: ..... Yunanlıların İzmir’i işgalinden beri Türkiye’deki iç durum gittikçe rahatsız hale gelmektedir. Burası Türkiye’den başka bir yer olsaydı müthiş bir ayaklanmanın eşiğindeyiz derdim. Fakat bu garip memlekette herşey aksi yönde gelişiyor. Onun içinde kesin bir şey söylenemez. Yunan Orduları İzmir halkını sindirmeye çalışıyorlar. Bütün bölgeyi bir harabe haline getirdiler. İzmir’i biz işgal etseydik durum böyle olmazdı. Amerikalılar Türkiye için ne yapmak istediklerine bir an önce karar verseler de durum bir sonuca varsa...’


(Bu yazışma Erzurum Kongresi sürerken olmuştur ancak tam tarihi bilinmemektedir.)


(Kaynak: Fikrimizin Rehberi / Erol Mütercimler / Syf 586)


Kazım Karabekir, Harbiye Bakanlığı’nın 30 Temmuz tarihli emrine bir telgrafla cevap verdi. Mustafa Kemal’in ve Rauf Bey’in tutuklanması için sebep olmadığını, tutuklamalarının halk arasında iyi bir etki bırakmayacağını bildirdi; Mustafa Kemal’in tutumunu övdü, Hükumet’in, kumandanları birer bahane ile görevden almasını eleştirdi; İstanbul’un Anadolu’ya şüpheci gözlerle bakmamasını istedi. Hükumet, Mustafa Kemal’le Rauf Bey’in tutuklanması kararını 29 Temmuz’da almış, İçişleri Bakanı kararı valilere bildirmiş.


(Kaynak: Kurtuluş Savaşı Günlüğü 2 / Zeki Sarıhan / Syf 17)


İngiliz Yüksek Komiseri Calthrope’un Dışişleri Bakanı Curzon’a raporu: Milli duygu, bütün partilere hakim. Cevat Paşa ve onun gibi yüksek rütbeli subaylar, bütün güçleriyle milli hareketi destekledikleri için işlerine son verildi.


(Kaynak: Kurtuluş Savaşı Günlüğü 2 / Zeki Sarıhan / Syf 17)


The New York Times: Paris’e ulaşan söylentilere göre İranlılar, Mustafa Kemal’e yardım için çaba gösteriyor. Türk kuvvetlerinin Anadolu’daki İtilaf kuvvetlerini tehdit etmesi endişeye yol açıyor.


Orient News: Mustafa Kemal ve Rauf Orbay’ın tutuklama emri uzun tereddütlerden sonra verildi. Bunların tutuklanmasını emretmek, Lenin ve Troçki’nin tutuklanmasını emretmeye benzer. Lenin ve Troçki’yi tutuklamak mümkün müdür?


(Kaynak: Kurtuluş Savaşı Günlüğü 2 / Zeki Sarıhan / Syf 17)


GUN GUN KUTULUS yazi.JPG