1 Haziran 1919 Pazar

Yunanlılar Ödemiş’i işgal ettiler. Ödemiş nüfusunun ancak 8.000’i Rum.


(Kaynak: Kurtuluş Savaşı Günlüğü / Zeki Sarıhan / Syf 292)


Mustafa Kemal, Başbakan Damat Ferit Paşa’ya çektiği telgrafta, ulusun bağımsızlığını korumaya kararlı olduğunu ve ulusal vicdanı yansıtmayan haberlerin kaygı verici tepkiler doğurduğunu bildirdi.


Bu tip haberlere bir örnek: Havas Royter Ajansı 27 Mayıs tarihli haberinde Saltanat Şurası’nda ki herkesin Türkiye’nin büyük bir devletin yardımını sağlaması yolunda görüş bildirdiklerini yazmıştır. Buna karşılık Mustafa Kemal; İstanbul gazetelerinin şuraya katılan kişilerden yalnız birinin İngiliz himayesi, diğerlerinin tam bağımsızlık istediğini yazdığına dikkat çekti.


(Kaynak: Kurtuluş Savaşı Günlüğü / Zeki Sarıhan / Syf 293)


Damat Ferit Hükumeti Paris Barış Konferansı’na çağrıldı. Saray çevresi bu haberi bir müjde olarak karşılıyor. Damat Ferit, 12 Haziran’da Paris’e varacak, konferansa iki bildiri sunduktan sonra onur kırıcı bir cevap alarak 15 Temmuz’da İstanbul’a dönecek. (Konu ile ilgili bakınız: 18.Ocak.1919 / 12.Mart.1919 / 21.Mart.1919)


(Kaynak: Kurtuluş Savaşı Günlüğü / Zeki Sarıhan / Syf 293)
Albay İsmet bey (İnönü), Karabekir’e bir mektup gönderdi.


‘Avrupa milletlerinde istila hırsı kudurmuş bir şekil aldı. Ne karanlık günlerdeyiz Kazım, İzmir gitti ve teferruatı da hala gidiyor. İçimde yine ümitli bir şey var. Bu hadiseyi pek güç fakat yine atlatacağız gibi geliyor.’


(Kaynak: Kurtuluş Savaşı Günlüğü / Zeki Sarıhan / Syf 294)

GUN GUN KUTULUS yazi.JPG