top of page

10 Nisan 1919 Persembe

-Boğazlıyan eski kaymakamı Kemal bey idam edildi. (bknız 8 Nisan 1919) Kemal bey asılmadan önce ‘Aldığım emri yerine getirdim. Ecnebi devletlere yaranmak için beni asıyorlar. Yaşasın millet!’ dedi.

(Samsun’dan önce bilinmeyen 6 ay / Alev Coşkun / syf 319 dan foto)

-İzmir’de 17.kolordu komutanı Nurettin Paşa görevinden alındı. Yerine işgal sırasında Hükümet’İn emirlerine hiçbir direnme gösteremeyecek olan Ali Nadir Paşa getirildi. (Kurtuluş Savaşı Günlüğü / Zeki Sarıhan / syf 199)

Ermeni Tehciri hakkında özel post:

Ermeni tehciri, Anadolu’daki Ermenilerin, Osmanlı devletinin sorunsuz bölgesi olan Suriye, Beyrut gibi Güney’deli vilayetlerine göç ettirilmesi olayıdır.

1.Dünya Savaşı sürerken 1914-1918 yılları arasında Doğu Anadolu’da yaşayan Ermeniler, Ermeni Taşnaksutyun terör örgütünün etkisi altında Doğu Anadolu’da bir Ermeni devleti kurmak amacıyla Osmanlı Devletinin güvenlik güçlerine karşı silahlı çetecilik ve terör hareketleri yapıyorlardı. İşte orada yaşayan ve olaylara karışmamış Ermenilerin Suriye ve Beyrut’a göç ettirme kararı bu nedenle alınmıştı.

Osmanlı hükümeti, İstanbul’daki işgal güçlerine yaranmak amacıyla, 1919 yılının Ocak ayında zorunlu Ermeni göçünde ilişkisi olanları yargılamak amacıyla tutuklamalar başlattı. Yozgat, Boğazlıya ilçesi eski kaymakamı Kemal bey, daha önce bu konuda yargılanıp aklandığı halde ilk tutuklananlar arasındaydı.

Bu konuda Ermenistan’ın ilk başbakanı Ovanes Kaçaznuni’nin raporu Ermeni çetelerini ve Ermenilerin yaptıklarını açıklamakta ve hatalı hareket ettiklerini belirtmektedir. Bakınız ‘Taşnak Partisinin Yapacağı Bir Şey Yok’ Kaynak yayınları 2006

(Samsun’dan önce bilinmeyen 6 ay / Alev Coşkun / syf 319)

1923 yılı Nisan ayında Taşnaksutyun Partisi’nin Bükreş’te yapılan Yurtdışı Konferansı’na sunulmuş olan bu tarihi rapor, Ermenistan’da yasaklanmıştır. ‘Taşnak Partisinin Yapacağı Bir Şey Yok’ Kaynak yayınları 2006

GUN GUN KUTULUS yazi.JPG
bottom of page