11 Haziran 1920 Cuma

Padişah, Bursa Valisi Hacim Muhittin Bey de içinde olmak üzere, Damat Ferit Paşa, Ali Kemal Bey ve Sait Molla'yı öldürmek için gizli örgüt kurmakla suçlanan kişiler hakkında Divan-ı Harbi Ôrfi'nin idam kararını onayladı. Mahkumlardan tutuklu olan 4'ü yarın idam edilecek.


(Kaynak: Kurtuluş Savaşı Günlüğü 3 / Zeki Sarıhan / Syf 79)


Kılıç Ali kuvvetleriyle Akdağ-Yozgat hattını kesen isyancılar çarpıştı. 6 isyancı öldürüldü. Buna karşılık birçok köy daha isyancılar tarafına geçti. Çapanoğulları, yarından sonra Sorgun'u basacak, daha sonra Yozgat'ı ele geçirecektir.


(Kaynak: Kurtuluş Savaşı Günlüğü 3 / Zeki Sarıhan / Syf 79)


Kılıç Ali anlatıyor:


Maden ile Yozgat arasında faaliyet gösteren ve telgraf hatlarını keserek Boğazlıyan’a doğru sarkmak isteyen Çerkez Deli Ömer’in iki yüz kişilik çetesini takibe başladım. Çeteyi 11 Haziran’da Karamağara civarındaki Divanlı sırtlarında yakaladım. Karamağara, Çorum, Kargalı, Karallı da tümüyle asilere katılmıştı. Beş saat süren çatışma sonunda altı ölü, dokuz yaralı ve on iki esir bıraktırarak asileri dağıttık. Karamağara’ya tamamen hakim olduk. Kargalı ve Karallı Çerkez köyleri af diletilerek teslim alındı.


Asiler çevredeki köyleri kuşatmaya başladılar. Günden güne kuvvetlerini ve baskılarını artırıyorlardı. Boğazlıyan’da hiç ihtimal vermediğimiz bir baskına uğradık. Bizim kılık değiştirmiş Ermeniler olduğumuza varıncaya kadar karşımızdakileri aldatmışlardı.


Çerkez Ethem Bey emrindeki kuvvetler Yozgat ayaklanmasını bastırmayı başarmıştı. Biz de isyancıların arkalarındaki bölgeden yeni kuvvet almalarını önlemiştik. Boğazlıyan ve çevresinde asayişin sağlandığını bildirdiğimde yeni bir emir aldım. Zile – Yenihan ayaklanmaları sahasına hızla ulaşmamız isteniyordu. Daha sonra Mustafa Kemal Paşa’dan ‘Ankara’ya dön’ emri aldığımda, esirgenmemiş güvenin hesabını verecek vicdan rahatlığı içindeydim.


(Kaynak: Kılıç Ali’nin Anıları / Derleyen: Hulusi Turgut / Syf 120)

GUN GUN KUTULUS yazi.JPG