11 Temmuz 1919 Cuma

11 Haziran’da Kuvayı Milliye’ye katılmış olan Demirci Mehmet Efe, 200 kişilik kuvvetiyle, diğer bazı yerlerden gönüllülerin dün gelip toplandığı Umurlu’ya geldi. Aydın doğusundaki Kuvayı Milliye’nin gönüllü sayısı 1000’e yaklaştı.


(Dilerseniz 11 Haziran 1919 tarihli gönderiyi inceleyebilirsiniz.)


(Kaynak: Kurtuluş Savaşı Günlüğü / Zeki Sarıhan / Syf 376)


Gediz ovasında 300 Türk milis gece Ahmetli’de bulunan Yunan kuvvetlerine saldırdı. 20 ölü ve bir kısım yaralı vererek çekilindi.


(Kaynak: Kurtuluş Savaşı Günlüğü / Zeki Sarıhan / Syf 376)


Mustafa Kemal, resmi görevlerinden ayrıldıktan sonra bir başka önemli toplantıyı da yakın arkadaşlarıyla yaptı. Erzurum Kalesi Muhafızlığı’nın küçük bir binasında gizli olarak yapılan toplantıda girişilecek eylemin gelecekte yaratacağı sorunları anlattı. Keskin bir yol ayrımına dönüşü olmayan bir yere gelinmişti. Konuşmasından önce temel amacını ortaya koydu ve ‘Tek hedef ulusal egemenliğe dayanan, kayıtsız koşulsuz bağımsız bir Türk devleti kurmak ve bu hedefi her ne olursa olsun gerçekleştirmektir.’ Dedi. Çok açık konuşuyordu: ‘İstanbul Hükumeti ve yabancılar, ulusal amaçlarla ortaya atılanları yok etmeyi düşünecektir. Önder olacaklar, her ne olursa olsun amaçtan dönmeyeceklerine işin başında karar vermelidir. Kim bilir akla gelen ve gelmeyen daha ne entrikalarla karşılaşacağız? Yürüyeceğimiz yol sarp ve haşin bir yoldur. Ancak saydığım bu tehlikeleri göze alabilenlerdir ki benimle çalışmayı kabul etmiş olurlar.’


(Kaynak: Ülküye Adanmış Bir Yaşam -1 / Metin Aydoğan / Sayfa 161)

GUN GUN KUTULUS yazi.JPG