11 Temmuz 1920 Pazar

400 kişilik bir Yunan taburu Karamürsel'i işgal etti. Yunan taburu, 36 saat sonra kasabayı terk edecek. Teğmen Halil Nuri, Pazarcık'a gelerek halkın göçünü önledi, kasabada güvenliği sağladı. Yunanlıların 6 Temmuz'da işgal ettiği Dursunbey kasabası kurtarıldı. Dursunbey, savaşın sonuna kadar birkaç kez daha el değiştirecektir. Batum'dan İtalyan, vapuru ile 104, İngiliz Vapuru ile 1040 Fransız askeri Zonguldak'a getirildi. Bir Fransız uçağı da şehrin üzerinden uçarak bildiri attı.


(Kaynak: Kurtuluş Savaşı Günlüğü 3 / Zeki Sarıhan / Syf 121)


İtilaf Devletleri, Türkiye'de Türk olmayan ırkların da devlet haline getirilmesini, barış anlaşması imzalanmazsa Türklerin Avrupa'dan atılarak İstanbul'un Türklerden alınmasını kararlaştırdılar. Karar 16 Temmuz'da Millerand tarafından İstanbul Hükumeti temsilcisi Reşit Bey'e bildirilecek.


(Kaynak: Kurtuluş Savaşı Günlüğü 3 / Zeki Sarıhan / Syf 121)


Alemdar'da Rıza Tevfik: Avrupalılara sesleniyorum. Bu Anadolu haydutları arasında kaç tane Türk gösterilebilir. Yüzde doksan dokuz buçuğu Türk, hiç değilse Anadolulu değildir. Bütün Anadolu Türk'ü Kuvayı Milliye'ye lanet etmektedir. Mustafa Kemal, tarihe siyasi deliler arasında nam bırakacaktır. Anadolu direnişi bir blöftür. Hükümet madem ki bunlarla başa çıkamıyor, Avrupa Anadolu'yu bu zararlı haşerattan temizleyecektir. Bunun Müslüman ve Osmanlı menfaatlarrına uygun bir hüküm saymaktayız.


(Kaynak: Kurtuluş Savaşı Günlüğü 3 / Zeki Sarıhan / Syf 121)


Amerikan Basınında Türk Kurtuluş Savaşı


11 Temmuz 1920 Yunanlılar Bursa’ya Girdi


Yunan birliklerinin dün sabah saat 11.00 de Bursa’ya girdiğini bildiriliyor. Yunan birliklerine karşı pusu kuran birkaç Milliyetçinin dışında direnen olmadığı da gelen haberler arasında. Bildirildiğine göre yaşlı erkekler, kadınlar ve çocuklar dışında şehirdeki Türklerin tümü kaçmış yada saklanmışlardı. Yaşlı Müslümanlar, Osmanlıların ilk başkenti olan tarihi şehrin camileri önünde secde edip, işgal kuvvetleri geçerken yerdeki toz ve toprak yığınlarına kapandılar. Bursa’dan Mudanya’da doğru ilerleyen Yunan kuvvetleri bütün yol boyunca aynı boyun eğişle karşılaştılar.


Çarşamba günü Gemlik’te bir çıkarma yapan İngilizler, Milliyetçilerin ileri gelenlerinden 11 kişiyi tutukladılar, Haydut çetesinin diğer elemanları kaçmayı başardılar. Ancak bunlar da dağlara çıktıklarında karşılaştıkları bir Ermeni çetesi tarafından yok edildiler.


(Kaynak: Amerikan Basınında Türk Kurtuluş Savaşı / Osman Ulagay / Syf 107)

GUN GUN KUTULUS yazi.JPG