13 Şubat 1920 Cuma

Kuvayı Milliye Komutanı Ali Saip Bey, Fransız işgal komutanına teslim ol çağ­rısını tekrarladı. Maraş’ın durumunu hatırlattı. Verilen cevapta, “Ateşkes hükümlerine göre burada bulunuyoruz. Ateşkesi imzalayan ne sizsiniz, ne de ben” denildi. Ali Saip birer mektup yazarak Ermeni topluluğunu ve Amerikan Yetimler Okulu müdürünü tarafsızlaştırmaya çalıştı. Birecik Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti, Urfa Kuvayı Milliye Kumandanı “Namık Bey”e gönderdiği raporda, demiryolu köprüsünün bozularak Fransızların yolunun kesildiğini, yarından sonra Cerablus’a karşı harekete geçileceğini, iki gündür Birecik’te çarpışmaların, devam ettiğini bildirdi, cephane ve top istedi.


(Kaynak: Kurtuluş Savaşı Günlüğü 2 / Zeki Sarıhan / Syf 374)


Sivas’ta Anadolu Kadınlan Müda­faa-i Vatan Cemiyeti, gösterdiği kahramanlıktan ötürü Maraş’ta Bitlis defter­darının eşini telgrafla kutladı. Başarılarından dolayı Maraş Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti de kutlandı.


(Kaynak: Kurtuluş Savaşı Günlüğü 2 / Zeki Sarıhan / Syf 374)


Robeck’ten Curzon’a: Milliyetçilere karşı-Anzavur başarı sağlayamadı. Ferit Paşa yeniden başa geçirilemedi. Parlamento milliyetçi askeri teşkilatın İstan­bul’daki bir parçası durumunda. Milliyetçi hareket, eninde sonunda İtilaf Devletleri’yle çarpışacak. Maraş olayından sonra durumu tehlikeli görmeye başla­dım.


(Kaynak: Kurtuluş Savaşı Günlüğü 2 / Zeki Sarıhan / Syf 374)

GUN GUN KUTULUS yazi.JPG