13 Mayıs 1920 Perşembe

Anzavur, İzmit'in Kandıra kasabasını ele geçirdi. Yarın da Geyve Boğazı'na saldıracak olan Anzavur, 10 Mayıs'ta Adapazarı'nı ele geçirmişti. Süleyman Şefik Paşa da İstanbul'a gelerek Damat Ferit'e Bolu ve Gerede'deki başarılarıyla ilgili bir rapor verdi.


(Kaynak: Kurtuluş Savaşı Günlüğü 3 / Zeki Sarıhan / Syf 40)


TBMM'de bazı mebuslar, Başbakan Damat Ferit'in Vatana İhanet Kanunu'na göre yargılanmasını istediler. Öneri Adliye Komisyonu'na gönderildi. 19' da genel kurul onun yargılanmasına ve vatandaşlıktan çıkarılmasına karar verecek.


(Kaynak: Kurtuluş Savaşı Günlüğü 3 / Zeki Sarıhan / Syf 40)


Padişah, Düzce, Adapazarı, Edime, Çorum, Bolu ve Gerede'de halkı milli kuvvetlere karşı ayaklanmaya teşvik ve yardım eden 16 kişiye beşinci rütbeden mecidiye nişanı verdi.


(Kaynak: Kurtuluş Savaşı Günlüğü 3 / Zeki Sarıhan / Syf 40)


Ziya Gökalp'in eşine mektubu: Ben kendimi daima şen tutmaya çalışıyorum. Siz de kendinizi sıkmayınız. Bu günler çok sürmez. Allah acıyacaktır.


(Kaynak: Kurtuluş Savaşı Günlüğü 3 / Zeki Sarıhan / Syf 40)


Peyamı Sabah: Mustafa Kemal ve hempalarının idam kararı.

Alemdar: Mustafa Kemal ve hempalarının idam kararı.


(Kaynak: Kurtuluş Savaşı Günlüğü 3 / Zeki Sarıhan / Syf 40)


Kılıç Ali anlatıyor:


Mustafa Kemal Paşa’dan ve Genelkurmay Başkanlığı’ndan aldığım telgrafta, gizli bir yürüyüşle Ankara’ya gitmem emrediliyordu.


Aralarından ayrılacağım haberi, Antepli mücahit kardeşlerimin gönüllerinde üzüntü yaratmıştı. Benim gıyabımda toplanan Müdafaa-i Hukuk Heyeti, yerimde bırakılmam için doğrudan Mustafa Kemal Paşa’ya başvurma kararı almıştı.


Hakkımda kullandıkları lütufkar cümleleri sonradan öğrendim. Benim için ortaya konulan güven hissine karşı Paşa’nın cevabı, eğer ruh yapısını bilmesem beni üzerdi. Bu cevapta O’nun değeri kendi indine ne ölçüde takdir kazanmış olursa olsun, ülke sorunlarının kişilere asla bağlanamayacağının ibret dersi olmaya kayık açıklaması vardır:


‘Kılıç Ali Bey’in Gazi şehrin savunulmasında gösterdiği şecaat ve dirayet malumdur. Bugünkü olaylar kendisinin ülkenin diğer bölgelerinde görevlendirilmesini gerektirmiştir. İçinizde çok Kılıç Ali’ler vardır. Bu gerçeğin tecellisine kani olarak hepinizin gözlerinden öperim.’


Maraş Antep Bölgesi Genel Kuvayı Milliye Komutanlığı vekaletini Nizamiye Tabur Komutanı Binbaşı Reşit Bey’e verdim.


Mücadele arkadaşlarıma, Paşa’nın bu ümidini gerçekleştirmiş olmanın, O’nun vatana adadığı ömrünün en büyük ödülü olacağını anlattım ve siyasi hayattan çekilinceye kadar milletvekili olmaktan onur duyduğum Gazi şehre veda ettim.


(Kaynak: Kılıç Ali’nin Anıları / Derleyen: Hulusi Turgut / Syf 117)

GUN GUN KUTULUS yazi.JPG