13 Temmuz 1919 Pazar

Kazım Karabekir, askerlik görevinden istifa eden Mustafa Kemal’e ve bir genelge yayınlayıp yurt için çalışmaya and içtiklerini belirten Rauf bey’e saygı ve bağlılıklarını bir yazı ile belgelendirdi. Diğer komutanlar da Mustafa Kemal’e bağlılıklarını bildiriyorlar.


(Kaynak: Kurtuluş Savaşı Günlüğü / Zeki Sarıhan / Syf 379)


Binbaşı Hacı Şükrü Bey komutasındaki milis kuvvetleri Aydın doğusunda Yunan örtme birliklerine saldırdı. 1 yüzbaşı, 1 teğmen, 31 Yunan eri öldürüldü. Yunan Başkomutanı Paraskevopulos, İzmir’den Paris’te bulunan Venizelos’a çektiği telgrafta, durumun vahim olduğunu, Türk yığınaklarının artmakta olduğunu bildirdi.


(Kaynak: Kurtuluş Savaşı Günlüğü / Zeki Sarıhan / Syf 379)


İngiliz haberalma subayı Ian Smith, Calthrope’a 1-21 Temmuz arasında Samsun, Merzifon, Amasya ve Havza’a yaptığı gezi hakkında raporunu yazdı. Bölgede güvenliğin iyileşmekte olduğunu, Hükumet’in halkı koruyamadığını, Mustafa Kemal’in vatanın tehlikede olduğu, zamanı gelince çarpışmak üzere hazırlanmak yolunda propaganda yaptığını bildirdi.


(Kaynak: Kurtuluş Savaşı Günlüğü / Zeki Sarıhan / Syf 380)


Le figaro’da Türkiye Ermeni Patriği ve piskoposlarının telgrafı: Asi general Mustafa Kemal ile gene asilerden Rauf, Ermenilere saldırmak için Erzurum’da milis alayları topluyorlar. Ermenileri katledecekler. Tehlike ciddidir.


(Kaynak: Kurtuluş Savaşı Günlüğü / Zeki Sarıhan / Syf 380)


GUN GUN KUTULUS yazi.JPG