14 Ağustos 1919 Perşembe

Ordu Müfettişlikleri kaldırıldı. 1. Ordu Müfettişliği İstanbul’da, 2.Ordu Müfettişliği Konya’da, 3.Ordu Müfettişliği Erzurum’da bulunuyor, hükumet 2. Ve 3. Ordu Müfettişlikleri üzerinde etkisini sürdüremiyordu. Mustafa Kemal’in 3.Ordu Müfettişliği’nden alınmasından sonra bunların adı Ordu Komutanlığı’na çevrilmiş bulunuyordu. Böylece üç ordu komutanlığına son verilmiş bulunuyor.


(Kaynak: Kurtuluş Savaşı Günlüğü 2 / Zeki Sarıhan / Syf 45)


İstanbul’daki Amerikan Yüksek Komiserliği’nin raporu: Durum bunalıma dönüştü. Bütün Anadolu, etki alanı İstanbul dışına çıkamayan Hükumet’e karşı ayaklanmıştır. Bazı bölgelerde bölgesel örgütler kurulmuştur. Mustafa Kemal Partisi, Erzurum’da bir hazırlık kongresi yaptı. Türkiye’nin parçalanmamasını istedi.


(Kaynak: Kurtuluş Savaşı Günlüğü 2 / Zeki Sarıhan / Syf 45)


General Henry başkanlığındaki İngiliz Kurulu, milli hareketi yönetenlerle görüşmelerini tamamlayarak dün geldiği Soma’dan ayrıldı. Kurul, Türk savunmasını durdurmak ve bunun için bazı vaatlerde bulunmak üzere General Milne tarafından gönderilmişti. Henry görüşmeler sırasında, iki taraf arasında saptanacak sınırdan söz etti.


(Kaynak: Kurtuluş Savaşı Günlüğü 2 / Zeki Sarıhan / Syf 45)


Vakit’te Ahmet Emin: Kürtler ve Kürdistan: Kürtlerle Türkler kardeştirler. Menfaatleri ortaktır. Aralarına üçüncü bir şahsın girmesine engel olmalı, birbirleriyle konuşmalıdırlar.

(Kaynak: Kurtuluş Savaşı Günlüğü 2 / Zeki Sarıhan / Syf 47)

GUN GUN KUTULUS yazi.JPG