14 Eylül 1919 Pazar

Mustafa Kemal, Kongre Genel Kurulu adına, bir telgrafla Padişah’a başvurarak Damat Ferit Hükumeti’ni şikayet etti. Milletin iradesini yansıtacak bir hükumet kurulmasını istedi. Mustafa Kemal istenildiği gibi bir kabine kurulmazsa milletin yapacağı girişimleri önlemeye imkan olmadığını da hatırlattı. 6 gün sonra 20 Eylül’de Padişah yayımlayacağı bir bildiriyle Hükumet’i savunacaktır.


(Kaynak: Kurtuluş Savaşı Günlüğü 2 / Zeki Sarıhan / Syf 105)


15.Kolordu Kumandanlığı yayımladığı bir bildiride, İstanbul’la ilişiğin kesilme gerekçesini açıkladı. Bildiri de ‘Büyük ve müşterek bir tehlike-i mevcudiyet karşısında Türk ve Kürt kardeşlerin arasını açmak, ‘Kürdistan’da bir ayaklanma çıkarmak, Anadolu’yu isyan halinde göstermek için Noel ve Ali Galip Bey’e verilen görevler anlatıldı. Ali Galip Bey’e verilen talimatların ele geçirildiği bildirildi.


(Kaynak: Kurtuluş Savaşı Günlüğü 2 / Zeki Sarıhan / Syf 106)


Milli kurtuluş karargahının yayın organı İrade-i Milliye Gazetesi’nin ilk sayısı Sivas’ta yayımlandı. Sivas Kongresi’nin kararına dayanılarak çıkarılan gazete 4 sayfa olarak çıktı ve 1000 sayı basıldı. Gazetede Sivas Kongresi’nde Mustafa Kemal’in açış söylevi, Padişah’a çekilen telgraf, millete yayılan bildiri, Mustafa Kemal’in Havza’dan Padişah’a yolladığı bir telgraftan başka, İsmail Hami’nin (Danişmend) ‘Harekat-i Milliye’nin Esbabı’ başlıklı bir başyazısı yayımlandı. Yazıda, Damat Ferit için ‘Hain’ ve ‘alçak’ sözleri kullanıldı. Haftada iki kez yayımlanacağı belirtilen gazetenin sahibi ve sorumlu yönetmeni olarak 22 yaşında öğretmen Selahattin Bey görülüyor. İradei Milliye’nin yıllığı 220, altı aylığı 125, sayısı ise 2,5 kuruş)


(Kaynak: Kurtuluş Savaşı Günlüğü 2 / Zeki Sarıhan / Syf 107)


Peyam Gazetesi’nde Ali Kemal: Hareket-i Milliye teşvik ve tertipçileri Hükumet’in yumuşaklığından faydalanıp azıttıkça azıtıyorlar. Neticeyi yakından görecek, başımızı taştan taşa vuracağız.


Türk Dünyası’nda Kazım Nami: Bizim hak bildiğimiz yoldan ayrılmaksızın yürüyeceğiz. Allah yardımcımızdır.


(Kaynak: Kurtuluş Savaşı Günlüğü 2 / Zeki Sarıhan / Syf 107)


GUN GUN KUTULUS yazi.JPG