14 Mayıs 1919 Carsamba

Kolordu Komutanı Ali Nadir Paşa, İzmir’in işgal edileceği yolundaki halk arasında dolaşan söylentileri Savaş Bakanlığı’na bildirdi. Başbakan ve içişleri Bakanı bu habere inanmadılar. İzmir Valisi’ne şifreli bir tel çekerek ‘yalan haber yayan’ Muvaffak Bey’in tutuklanıp İstanbul’a gönderilmesini emrettiler.


( Kaynak: Kurtuluş Savaşı Günlüğü / Zeki Sarıhan / syf 236)


İzmir’İn işgal edileceği haberi, halk ve gençler arasında büyük bir öfke yarattı. Vali konağının önünde toplananlardan bir genç, valiye nota vermekten çıkan İngiliz temsilcileri Morgan ve Smith’e bağırdı: Ölmedik. Biz büyük bir milletiz. Uykuda gibi görünüyorsak da uğraş içinde bulunuyoruz. Ülkemizin peşkeş çekilmesini kabul edemeyiz. Bir takım karışıklıklar olacaktır. Biz ölebiliriz ama başkaları da beraber ölecektir.


( Kaynak: Kurtuluş Savaşı Günlüğü / Zeki Sarıhan / syf 237)


Yunanistan’da halk, büyük gösteriler yapıyor. Atina Belediye Başkanı ‘Bugünden başlayarak İyonya’nın güzel çiçeği İzmir, Yunanistan’ındır.’’ Dedi.


( Kaynak: Kurtuluş Savaşı Günlüğü / Zeki Sarıhan / syf 238)


Mustafa Kemal’in karargah kurulu, görev yerine deniz yoluyla Karadeniz’den gidecekti. Ancak Karadeniz fiilen İngiliz donanmasının denetimi altındaydı. Boğazdan çıkışlar İngiliz görevlilerinin verecekleri vize ile gerçekleşiyordu. Vize istenen yazı hazırlandı ve Savaş Bakanlığı tarafından vize verilmesi talebiyle aynı gün İngiliz İrtibat Bürosu’na gönderildi.


( Kaynak: Samsun’dan önce bilinmeyen 6 ay / Alev Coşkun / syf 393)


-Osmanlı Devleti Genel Kurmay Başkanı Cevat Çobanlı Paşa ile Mustafa Kemal arasında geçen diyalog:

*Bir şey mi yapacaksın Kemal?

*Evet Paşam, bir şey yapacağım!

*Allah muvaffak etsin!

*Mutlaka muvaffak olacağız!


( Kaynak: Samsun’dan önce bilinmeyen 6 ay / Alev Coşkun / syf 395)

GUN GUN KUTULUS yazi.JPG