15 Mayıs 1919 Persembe

Sabah saat 8’den başlayarak 12.000 mevcutlu Yunan kuvveti İzmir’e çıkmaya başladı. Ellerinde Yunan bayraklarıyla rıhtıma birikmiş Rumlar, coşkun gösteriler yaptılar.


(Kaynak: Kurtuluş Savaşı Günlüğü / Zeki Sarıhan / syf 241)


Yunan işgal kuvvetlerine karşı ilk kurşun. Hukuki Beşer gazetesi sahibi Hasan Tahsin, şehirde törenle ilerleyen Yunan İşgal Kuvvetleri’nin baytarını tabancayla vurdu. Ortalık birden karıştı. Hasan Tahsin öldürüldü.


(Kaynak: Kurtuluş Savaşı Günlüğü / Zeki Sarıhan / syf 241)


Yunan işgal kuvvetleri ve onlara katılan yerli Rumlar, İzmir’de katliama ve yağmaya başladılar. Yunan askerleri 2000 kadar Türk Subay ve erinin toplanmış olduğu kışlaya gittiler. Subaylardan 14’ü öldürüldü. Kışla kasaları soyuldu. Subayların evleri de arandı ve ne bulunursa alındı. Askerlik Dairesi Başkanı Miralay Fethi bey ‘Zito Venizelos!’ diye bağırmayı reddettiği için defalarca yaralandı ve daha sonra öldü. Bir Efzon eri, Kolordu Komutanı Ali Nadir Paşa’yı tokatladı. Gözaltına alınanlar gemideki ambarlara, hayvanların yanına tıkıldılar.


( Kaynak: Kurtuluş Savaşı Günlüğü / Zeki Sarıhan / syf 242)


Niğde Redd-i İlhak Heyeti, işgalin ‘yıldırım düşer gibi’ duyulduğunu belirterek, ‘İntihar edeceğiz, Lakin yalnız değil!’ diye bir telgraf çekti.


( Kaynak: Kurtuluş Savaşı Günlüğü / Zeki Sarıhan / syf 243)


Samsun’da ki görevine yarın gidecek olan Mustafa Kemal Paşa, İstanbul’da veda ziyaretleri yapıyor. Rastladığı İçişleri Bakanı Mehmet Ali Bey’den İzmir’in işgal edildiğini öğrendi. ‘Allah Allah ne küstahlık! Protesto edeceğiz!’ diyen İçişleri Bakanına ‘Belki de daha kesin tedbirler düşünülebilir.’ dedi.


( Kaynak: Kurtuluş Savaşı Günlüğü / Zeki Sarıhan / syf 244)

GUN GUN KUTULUS yazi.JPG