16 Aralık 1919 Salı

Burdur Askerlik Şubesi başkanı, İtalyanlara eğilimli olanlara karşı “Lenin usulünde gizli yollar” uygulanmasını önerdi, köylülerin sürekli aydınlatılması­nı istedi. 12. Kolordu Komutanlığı’na gönderilen rapor, bugün Temsil Kurulu’na ulaştırıldı. Mustafa Kemal 5 Ocak’ta Ankara’dan vereceği cevapta “Tek­lifleriniz pek isabetli” diye yazacaktır.


(Kaynak: Kurtuluş Savaşı Günlüğü 2 / Zeki Sarıhan / Syf 280)


İstanbul’un 60 kadar ikinci seçmeni Üniversite’de Celalettin Arif Bey’in baş­kanlığı altında toplanarak seçimle ilgili sorunları tartışp. Seçimler yarından sonra yapılacak. Mebus adaylarından Yüksek öğretim Müdürü ve Üniversite Hukuk Profesörü Ahmet Selahattin Bey, Yenigün’ün sorularını cevaplayarak, gelecekten umutsuz olmadığını, manda ve yardım konusunda altı ay öncesine oranla “ilerleyememiş” (mandayı reddetmekten vaz­geçememiş) olduğunu, şimdi Amerikan yardımı istemenin de zor olduğunu söyledi. Ahmet Selahattin Bey, hiç bir partiye bağlı olmadığını, ancak Meclis açıldığında bir grup oluşturmak gerektiğini belirtti. Ahmet Selahattin Bey’i Millî Kongre aday göstermiş bulunuyor. Seçimlerde kazanacak, ancak 20 Ocak’ta ölecektir.


(Kaynak: Kurtuluş Savaşı Günlüğü 2 / Zeki Sarıhan / Syf 280)


İtilaf Devletleri Doğu Orduları Başkumandanı Francet d’Esperey, İstanbul’a gitmek üzere Atina’dan ayrıldı. General, Yunanistan’da pek sıcak karşılanmış ve bir ziyafette “Yunanistan, yöneticilerinin dehası ve askerlerinin kahramanlı­ğı sayesinde, milli emellerine kavuşmak üzeredir. Yaşasın Yunanistan!” demiş­ti. Beyoğlu’ndaki Fransız Konsolosluğu yandı. Yangın 4 saat devam ettikten sonra Türk İtfaiyesi, İngiliz ve Fransız denizciler tarafından söndürülebildi.


(Kaynak: Kurtuluş Savaşı Günlüğü 2 / Zeki Sarıhan / Syf 280)

GUN GUN KUTULUS yazi.JPG