17 Haziran 1919 Salı

Damat Ferit, Paris’te tezlerini açıkladı. Wilson, Lloyd George, Clemenceau ile bunların dışişleri bakanları önünde konuşan Damat Ferit, ülkeyi savaşa sokan İttihatçıları şiddetle suçlayarak savaşa girmekte milletin bir suçu olmadığını söyledi. 23 Haziran’da ikinci muhtırasını okuyacak ve bu iki muhtırada Müttefikler üzerinde olumlu etki yapmayacaktır. (Bakınız 18 Ocak 1919)


(Kaynak: Kurtuluş Savaşı Günlüğü / Zeki Sarıhan / Syf 326)


Yunanlılar, Bergama’daki önceki gün yenilmelerinin acısını çıkarmak için Menemen’de katliam yaptılar. Kaymakam Kemal bey ve 6 jandarma hükumet konağında öldürüldü. Yarın da devam edecek öç alma hareketinde kasaba ve köylerde binden fazla Türk öldürülecek, kadınların ırzına geçilecek, zenginlerin evleri basılarak yağma edilecektir.


(Kaynak: Kurtuluş Savaşı Günlüğü / Zeki Sarıhan / Syf 326)


İnternet Kaynaklı Bilgiler:


Cumhuriyet’in ilanından sonra Menemen de bulunan bir ilkokula ve Aliağa yolu üzerinde bulunan bir köye şehit Kaymakam Kemal Bey’in adı verildi (Menemen Şehit Kemal İlkokulu ve Şehit Kemal Köyü). Kalbi vatan sevgisi ile çarpan ve savaş yıllarında Menemen için büyük yararlılıklar gösteren Kaymakam Kemal Bey’i unutmayan Menemenliler, anısına 1932 yılında bir anıt yaptırdı.


Mustafa Kemal, Amasya’dan Karabekir’e yazıyor: Diyarbakır’daki Kürt Kulübü, İngilizlerin teşviki ile, İngilizlerin himayesinde bir Kürdistan amacı güttüğü için kapatılmıştır. Kürdistan’ın tanınmış beylerinden aldığım telgraflarla bu Kürt Kulübü’nün hiçbir Kürt’ü temsil etmediği, birkaç serserinin teşebbüsü olduğu bildirilmektedir. Ben Kürtleri ve hatta bir öz kardeş olarak tekmil milleti bir noktada birleştirmek azmindeyim.


(Kaynak: Kurtuluş Savaşı Günlüğü / Zeki Sarıhan / Syf 327)


İngiliz Yüksek Komiseri Calthrope, hükumetine verdiği raporda, milli akım yanlılarının Savaş Bakanlığı ve Dışişleri’ni ellerine geçirdiklerini, Abdülmecit’i kendilerine önder seçtiklerini ileri sürdü. ‘Veliahdı ciddi olarak korkutalım, tutuklamalar yapalım. Hükumet ayakta kalsın, patlamayı geciktirsin.’ tavsiyelerinde bulundu.


(Kaynak: Kurtuluş Savaşı Günlüğü / Zeki Sarıhan / Syf 327)


GUN GUN KUTULUS yazi.JPG