17 Kasım 1918 Pazar

Kuzey Irak’ta Süleymaniye kentinde Şeyh Mahmut, bir Kürt yönetimi kurdu. Şeyh Mahmut, daha sonra İngilizlere isyan edecek, tutuklanacak, Kurtuluş Savaşı sona erince Kürtleri Türklerden ayırmak için İngilizler Şeyh Mahmut’u hapisten çıkararak Süleymaniye’de kurduğu Güney Kurdistan hükümetinin başına geçirecektir.


(Kaynak: Kurtuluş Savaşı Günlüğü / Zeki Sarıhan / syf 30)


İtilaf subaylarının İstanbul’a gösterdikleri binaları boşalttırıp işgal etmeleri ve benzeri isteklerde bulunmaları üzerine Savaş Bakanlığı, Başbakanlıktan sordu: 'İtilaf devletlerinin herhangi bir general ve subayı her istediğini yapacak mıdır? Bugün bu yoldaki başvurmaları uygunsuz ve mantıksız bir dereceye varmıştır.'


(Kaynak: Kurtuluş Savaşı Günlüğü / Zeki Sarıhan / syf 30)

Gazete Minber’de bir gün sonra güven oylamasına gidecek olan Tevfik Paşa hükumetine karşı sert kampanyasını sürdürdü. Minber’in başyazısında Tevfik Paşa ve hükumet üyelerinin kişisel kusurları ele alınıyor. ‘Ateşkes anlaşması çiğneniyor, hükumet ise seyirci kalıyor. 150 yıldır milli çıkarlardan çok dışa şirin görünme hastalığı var. İşte başbakanlığa istirahat ederken getirilen Tevfik Paşa da dış kaygıların zorlamasıyla iktidara getiriliyor.’ deniyordu.


(Kaynak: Samsun’dan önce bilinmeyen 6 ay / Alev Coşkun / syf 50)

GUN GUN KUTULUS yazi.JPG