18 Ağustos 1919 Pazartesi

Önceki gün açılan Alaşehir Kongresi, Padişah’a, Başbakan’a ve General Milne’e birer tel çekti. Padişah’a çekilen telde Kongre’nin toplanma zorunluluğu anlatıldı, saygı ve bağlılık dile getirildi. Başbakanlığa, amacın çetecilik yapmak olmadığı anlatıldı. İtilaf Orduları Başkumandanı General Milne’ye çekilen telde, sukun ve asayişi bozacak çeteler kurmak için değil, yunanlıları yurttan çıkarmak ve onların işledikleri zulümleri medeniyet dünyasına duyurmak için toplandığı bildirildi. Kongre 25 Ağustos’ta sona erecek.


(Kaynak: Kurtuluş Savaşı Günlüğü 2 / Zeki Sarıhan / Syf 53)


Mustafa Kemal, komutanların şifreli haberleşmesini yasaklayan Hükumet’e karşı alınmasını istediği önlemlerle ilgili gizli bir emir yayımlandı. Emirde haberleşme konusunun bir hayat-memat meselesi olduğu hatırlatıldı, en etkili çareye tereddütsüz başvurmak gerektiği belirtildi. Bunun da telgraf merkezilerinin halk tarafından işgal edilmesi ve Posta Telgraf Genel Müdürü Refik Halit’in görevden alınıp divanıharbe verilmesi olduğu üzerinde duruldu.


(Kaynak: Kurtuluş Savaşı Günlüğü 2 / Zeki Sarıhan / Syf 53)


Başbakan Llyod George, Avam Kamarası’nda yaptığı konuşmada, Türkiye ile yapılacak barış konusunun İngiltere’nin hayati çıkarlarını ilgilendirdiğini söyledi. ‘İngiltere’nin Türkiye ile olan barış kadar ilgisi bulunan başka bir konu yoktur, imparatorluğun geleceği Türkiye konusunda yapılacak çözüme bağlıdır.’ dedi.


(Kaynak: Kurtuluş Savaşı Günlüğü 2 / Zeki Sarıhan / Syf 54)


GUN GUN KUTULUS yazi.JPG