18 Ağustos 1921

Bugün Sakarya yayına biraz daha yaklaşan Yunan kuvvetleri, Sakarya Irmağı üzerine köprü kurdular. Kızgın Tuz Çölü'nde Yunan kuvvetleri zorlukla yürüyor, geceler ise çok soğuk oluyor. Yunan karargahı Sivrihisar'a geldi. Türk ordusunun bütün örtme birlikleri de Sakarya'nın doğusuna geçti. Genelkurmay ve Batı Cephesi Karargahı ise Ankara ile Polatlı arasındaki Alagöz Köyü'nde bulunuyor.


(Kaynak: Kurtuluş Savaşı Günlüğü / Zeki Sarıhan)


Sivas Hükümet meydanında binlerce kadın ve erkeğin katıldığı mitingde, zafer için her şeyi vermeye hazır olunduğu bildirildi, ordunun subay ve erlerine saygı ve selam iletilmesi kararlaştırıldı.


(Kaynak: Kurtuluş Savaşı Günlüğü / Zeki Sarıhan)


Mustafa Kemal, ordu safları arasında görev almak isteyen Halide Edip'in önceki günkü telgrafına verdiği cevapta, bu isteğinin kabul edildiğini, ilk vasıta ile Batı Cephesi Kumandanlığı'na başvurması gerektiğini bildirdi


(Kaynak: Kurtuluş Savaşı Günlüğü / Zeki Sarıhan)


Öğüt: Türk'ün pek yüksek harpleri, zaferleri olmuştur. Fakat hiç biri milli hayatımız için bu derece mühim ve tesirli olmamıştır. Bunu asla unutmayın.


(Kaynak: Kurtuluş Savaşı Günlüğü / Zeki Sarıhan)


Yunan Küçük Asya Ordusu bugün de önemli bir direnişle karşılaşmaksızın Sakarya yönünde biraz daha ilerlemişti. Yunan basın bülteni Yunan Ordusu’nun 85 km uzunluğundaki bir cephede 100 km derinlikte ilerlediğini bildiriyordu. Köylerin çoğu boşaltılmıştı. Justinianopolis (Sivrihisar) halkı Kemaliste ordunun arkasından gitmişti. Bülten şöyle devam ediyordu:


‘Mustafa Kemal, Yunan Ordusunun bu hızlı saldırısını sürprizle karşılaşmıştır. Yunan Kuvvetlerinin altı haftadan önce bu yerlere geleceğini sanmıyordu. Bununla birlikte Mustafa Kemal’in nerede savaşı kabul edeceği henüz belli değildir.’


Anlaşılan Yunanlar Mustafa Kemal Paşa’nın onları Sakarya boylarındaki savunma mevzilerine sürüklediğinin henüz farkında değillerdi. Mustafa Kemal Paşanın onları Anadolu’nun içlerine çekip, istediği yerde hazırladığı Sakarya savunma mevzilerinde savaşı kabul edeceğini sezememiş görünüyorlardı. Önlerine çıkan küçük örtme ve gözetleme birliklerinin oyalama çatışmalarıyla geri çekilmelerini, kendi hızlı saldırılarının sonucu sanıyorlardı.


(Kaynak: Sakarya / Alptekin Müderrisoğlu / Syf 76)


Başkomutan Mustafa Kemal Paşa Polatlı’nın batısındaki savunma mevzilerini gezdikten sonra, atını ilerideki tümen komutanlığı çadırına sürdü. 1.Tümen Komutanı Yarbay Abdurrahman Nafiz Bey (Gürman) onun tek başına geldiğini görünce şaşırmıştı.


Başkomutan atından iner inmez, Abdurrahman Nafiz Bey aldığı savunma önlemlerini açıklamaya koyuldu.


Bu sırada bir çavuş koşarak geldi, önlerinde durdu selam verdi. Abdurrahman Nafiz Bey tümeninden bir çavuşun uluorta ortaya çıkıp Başkomutana disiplinsizlik örneği göstermesine sinirlenmişti. Öfkeyle Çavuşun üstüne yürüdü. Çavuş selam durumunu bozmaksızın Mustafa Kemal Paşa’ya bakıyordu. Abdurrahman Nafiz Bey tokatlamak için sağ elini havaya kaldırdığı sırada Başkomutan onu durdurdu. Birkaç adım attı. Çavuşla göz gözeydiler. Elini çavuşun omzuna koyan Mustafa Kemal Paşa, babacan bir içtenlikle sordu:


‘Nasılsın İsmail Çavuş?’

‘Sağolun Paşam’

‘Koca Çimen Tepedeki arkadaşlar nasıl?’

‘Kimi Çanakkale’de kaldı, kimi burada Paşam’

Başkomutanın altı yıl önceki Çanakkale’deki bir çavuşu adıyla anımsaması Abdurrahman Nafiz Bey’im şaşırtmıştı.

Başkomutan Abdurrahman Nafiz Bey’e döndü:

‘Bu çavuşu karargahıma alıyorum. Gereken işlemleri hemen yapınız.’

İsmail Çavuş biraz sertçe söze karıştı:

‘Hayır Paşam’

Sonra kaba davrandığını anlayarak, kusurunu düzeltmek istedi.

‘izninizle Paşa, yakındaki dövüş bitene kadar bölüğümde kalmak isterim.’

Mustafa Kemal Paşa içerlemiş görünüyordu:

‘Bağışlayın paşam. Belki unuttunuz. Ben Yassuhöyük’lüyüm. Hemen Sakarya’nın beri yakasında. Şimdi vatan için değil kötüm için dövüşeceğim.’

Paşa memnun gülümsedi:

‘Peki İsmail Çavuş dediğin gibi olsun.’

İsmail Çavuş sert bir selam verdi sonra koşarak uzaklaştı. Başkomutan Mustafa Kemal Paşa Abdurrahman Nafiz Bey’e döndü:

‘Çavuşu sigarasız bırakmayın.’


(Kaynak: Sakarya / Alptekin Müderrisoğlu / Syf 77)


GUN GUN KUTULUS yazi.JPG