18 Mayıs 1921

İtilaf Devletleri yüksek komiserleri, yayımladıkları bildiride, Boğazlar'ın tarafsız bölge sayıldığını ilan ettiler. Bu duruma göre Boğazlar ve Marmara'da Türklerle Yunanlılar çarpışamayacak.


(Kaynak: Kurtuluş Savaşı Günlüğü / Zeki Sarıhan)


Kızılay'ın gönderdiği İnebolu Vapuru, Yunan zulümlerinden kaçıp Gemlik Körfezi kıyılarına birikmiş halktan 820 kişiyi alarak İstanbul'a getirdi. Gemi, yarın yanına 3 gemi daha alarak diğer göçmenleri almak için Gemlik'e gidecek.


(Kaynak: Kurtuluş Savaşı Günlüğü / Zeki Sarıhan)


İngiliz Yüksek Komiseri Rumbold, Curzon'a gönderdiği yazıda, Anadolu'da geçici bir durgunluk bulunduğunu, Kemalistlerin Yunan saldırısını beklemek niyetinde göründüklerini bildirdi. Raporda şöyle denildi: "Yunanlıların kurdukları çetelerin zulüm yaptıkları anlaşılıyor. Yunan düzenli askerleri de bunlara yer yer katılıyor. Ankara'da şovenizm ağır basıyor. Bekir Sami Bey istifa etti. Siyasi gelişmeler, Anadolu'daki savaşın sonucuna bağlı olacak. Kesin Yunan zaferi, Kemalist zaferinden daha az felaketli olacak. En iyi sonuç, iki tarafın yenişemeyerek birbirlerini tüketmeleridir."


(Kaynak: Kurtuluş Savaşı Günlüğü / Zeki Sarıhan)

GUN GUN KUTULUS yazi.JPG