19 Subat 1919 Carsamba

-Hükümet kapatılan gazeterilerin yerine yenilerinin çıkarılmasını da yasakladı. (Kurtuluş Savaşı Günlüğü / Zeki Sarıhan / syf 136)

-Söke’de ikinci bir Rum ayaklanması başgösterdi. Rumlar, bütün büyükbaş ve küçükbaş hayvanları toplayarak Sisam adasına götürdüler. Bir Türk tümeninin deposunu yağma ettiler. Ayvalık’ta da Rumlar gösteri yaptılar. Hapishaneyi basarak 60 Rum tutukluydu serbest bıraktılar. (Kurtuluş Savaşı Günlüğü / Zeki Sarıhan / syf 137)

-Tevfik Paşa Hükümeti, Danimarka’nın İstanbul elçisinden, savaş sırasında yapılan göçettirme suçlarını araştırmak için kurdukları soruşturma komisyonununa iki Danimarka yargıcının katılmasını istedi. Aynı istek, tarafsız devlet sayılan İsveç, Hollanda ve İspanya hükümetine de yapılacak ancak İngilizler bu girişimi baltalayacaktır. (Kurtuluş Savaşı Günlüğü / Zeki Sarıhan / syf 137)

-Gazete Hukuku Beşer’de Hasan Tahsin’in yazısı: Asla unutmasınlar ki, Türk ölmedi, yaşıyor! Ve burayı Yunan’a vermeyecektir. Vermek isteyecek kuvvetle paylaşacak kozumuz var. Süngülerimiz, silahlarımız olmasa bile, asi ruhumuzla, coşkun kanlarımızla, hararetli vicdanlarımızla, sökülmeyen dişlerimizle bu memleketi savunacağız. (Kurtuluş Savaşı Günlüğü / Zeki Sarıhan / syf 138)

GUN GUN KUTULUS yazi.JPG