2 Eylül 1919 Salı

Mustafa Kemal ve yanındakiler Sivas’a geldiler. Törenlerle ve halkın sevgi gösterileriyle karşılandılar. Yarından sonra açılacak Sivas Kongresi’ne katılmak üzere Mustafa Kemal ile bir kısım Temsil Kurulu üyesi, 29 Ağustos’ta Erzurum’dan ayrılmışlardı. Mustafa Kemal Sivas’ta 3,5 ay kalacak ve 18 Aralık’ta buradan ayrılarak Ankara’ya gidecektir.


(Kaynak: Kurtuluş Savaşı Günlüğü 2 / Zeki Sarıhan / Syf 82)


2 Eylül sabahı 4’te hareket ederek, saat 12’de Zara’ya geldiler. Askerlik şubesi başkanı, kadı ve kasaba halkı tarafından karşılandılar. Sivas’a doğru hareket ederken bu kentte de heyecan tırmanıyordu. Kentte bulunan tüm fayton ve yaylı arabalar bu karşılama törenine tahsis edilmişti.


Otomobiller kentin girişindeki tepede durdu. Mustafa Kemal’in üstünde haki renkte, sivil bir avcı elbisesi, başında kalpak, göğsünde savaş madalyası vardı. Halk Mustafa Kemal’i bağrına basmıştı, ama valinin işi çok zordu. Eğer heyeti karşılamaya gitse İstanbul hükumetine hesap veremeyecekti; karşılamaya gitmese bu kez halkın isteğinin dışında bir davranış gösterip, tuhaf bir duruma düşecekti. O da valilik konutunda bekleyip, heyetin kente girip konaklayacakları lise binasına gelişlerinde kalabalığın arasına karışmayı uygun gördü. Valinin bu hareketi Mustafa Kemal’in gözünden kaçmamıştı. Valinin selamını aldıktan sonra yanında bulunan Erzurum eski milletvekillerinden Raif’e ‘Diplomat vali bizi burada karşılıyor. Haksız değil, henüz bizim mi İstanbul’un mu ağız basacağını kestiremiyor.’ Demekten kendini alamadı.


Akşam yemeğinden sonra bir ara yine aynı konuyu açtı, ‘Mütereddit olmasına rağmen, Reşit Paşa’nın daha çok bize taraftar olduğunu hissediyorum.’ Dedi. Yemekte Binbaşı Bruno’nun (Bakınız 20 Ağustos 1919 tarihli gönderi) nereye kaybolduğunu yine alaycı bir dille valiye sordu. Jandarmayı teftiş bahanesiyle Malatya’ya gitmişti, aslında buna kaçmak denirdi.

Kongrenin toplanmasına uygun olan lise binasını okulun müdürü önce vermek istememiş, direnmiştir ancak sonra teslim etmek zorunda olmuştur. Mazhar Müfit geceyi Mektebi Sultani’de yani lise binasında geçirdiklerini ayrıntılı olarak anlatır. Mustafa Kemal’e iki sınıfın çok güzel biçimde oda olarak düzenlendiğini belirtir. Burası kongre boyunca onların hem oteli hem de kongre salonu olacaktır.


(Kaynak: Fikrimizin Rehberi / Erol Mütercimler / Syf 594)


Kazım Karabekir, Genelkurmay’a gönderdiği telde, İngilizlerin Batum’da depo edilen silahları Rum ve Ermenilere dağıttığını, Trabzon’daki Amerikalıların ise Rum ve Ermenilere karşı olumsuz bir tavır takınmaya başladıklarını bildirdi. Karabekir İngilizlerin bağımsız bir Kürdistan sözüyle halkı aldattıklarını, Türklerle Kürtlerin arasını açmak için hiçbir fedakarlıktan çekinmediklerini bildirdi.


(Kaynak: Kurtuluş Savaşı Günlüğü 2 / Zeki Sarıhan / Syf 82)


Bir süredir il merkezi dışında bulunan Vali Ali Galip Bey, Elazığ’a döndü. Sivas Valiliği ve 3.Kolordu Komutanlığı’na atanması için Padişah iradesi beklediğini bildirdi.


(Kaynak: Kurtuluş Savaşı Günlüğü 2 / Zeki Sarıhan / Syf 82)

GUN GUN KUTULUS yazi.JPG