2 Haziran 1920 Çarşamba


20 günlük ateşkes üzerine Fransızlar Kozan'ı terk ettiler. Fransız kuvvetleri, 7 Mart 1919'dan beri işgalleri altında tuttuktan kasabayı terk ederken 7.500 Ermeni'yi de yanlarında götürdüler. Ermeniler, ayrılmadan önce evlerini yaktılar, bahçelerini bozdular, fidanlarını söktüler. Türk kuvvetleri Kozan'a girdi. Fransızlar, Kozan'la birlikte işgal etmiş oldukları Kars (Kadirli) ve Feke'yi de boşalttılar.


(Kaynak: Kurtuluş Savaşı Günlüğü 3 / Zeki Sarıhan / Syf 66)


Fransız gazeteci Berthe Georges Gaulis Haziran 1920’de bir İngiliz Albayının sözlerinden yola çıkarak İngilizlerin politikasını ‘Türk Milliyetçiliği’ kitabında anlatıyor:


Zaten Doğu, her İngiliz vatandaşının gözünde, bir İngiliz nüfuz bölgesi değil miydi? O halde bu harekatta sadece İngiltere’nin dediği olmalı idi.


Onun 18.yy dan beri sömürgeler için uyguladığı politika bugün için de geçerliydi. Bu politikanın esasları ise ahlakı bozmak, jurnalcilik, entrika, yerli halkın bölünerek birbirine düşman gruplara ayrılmasıydı. Bu politikanın vasıtaları da yerli halk arasından seçilmiş hainlerden oluşturulmuş birinci sınıf bir haber alma servisi, bolca dağıtılan paralar, aralarına nifak sokarak birbirinden ayırma, milli değeri olan şahsiyetler hakkında ortaya en köttü iftiraları atma ve yaymaktı. Bütün bunlarla istenilen sonuç alınmazsa, kaba kuvvete ve askeri harekata başvurulacaktı ki bu, asilere er veya geç İngiliz gücü karşısında boyun eğeceklerini anlatacaktı.


İngiliz siyaseti birkaç spor kuralı üzerine dayanır. Albay L…’in şu sözleri bu doktrini çok güzel özetliyor:


‘Biz dünyanın en önde gelen milletiyiz ve kimsenin yardımına ihtiyacımız yoktur. Bu yüzden kendi başımıza hareket etmeyi tercih ederiz. İşler kötüye giderse bu bizim için daha iyidir, zira o zaman gerçek gücümüzü oraya koymak fırsatı doğar. Sizin için Doğu bir aksesuar, bir fantezidir. Bizim için ise, bize sadık kaldığı sürece hayatımız, bizi istemediği zaman da ölümümüzdür.’


(Kaynak: Kurtuluş Savaşı Sırasında Türk Milliyetçiliği / Berthe Georges Gaulis / Syf 44)

GUN GUN KUTULUS yazi.JPG