20 Aralık 1919 Cumartesi

Mazhar Müfit anlatıyor:


Sabahleyin mükemmel bir kahvaltı yaptık, evet mükemmel diyorum, bizim aylardır ki tereyağ, kaymak, süt, bal gördüğümüz yoktu. Bu gibi şeylerden mahrum kaldıktan sonra insan bir gün kavuşursa kıymetleri o zaman daha ziyade artıyor.


Paşa kahvaltıda yine şakaya başladı. Ev sahibine: ‘Azizim, biz her sabah sütten kaymaktan bıktık. Sizin meşhur pastırmanız vardır, üzerine birkaç taze yumurta kırılsa da daha kuvvetli bir kahvaltı alsak nasıl olur. Bugün gezeceğimiz yerler var, öğle yemeğini biraz geç yiyeceğiz!’ dedi. Ve paşa bana bir göz işareti yaptı. Raşit ağa: ‘Başüstüne efendim.’ diye fırladı gitti.


Paşa: ‘Öyle değil mi? Kaymaktan sütten baldan filan bıktık’ deyince bir kahkaha attık. Beş on dakika geçmeden pastırmalı yumurta geldi. Nihayet mükemmel bir yemek yedik demektir. Arkadaşlar da birer birer geldiler, birleştik. Askeri kulubu gezdik; bir küçük mütevazi evdi. Sonra bazı mektepleri ve Ermeni cemaatine ait mektebi ve papazını da gördük. Fakat Kayseri’yi terk etmek üzereymişler.


İleri gelenlerle, işimiz hakkında müzakerelerde bulunuldu. Kayserililer umumiyetle Kuvayi Milliye’ci ve fedakar ve vatanperver insanlardır. Her şeye hazır olduklarını memnuniyetle müşahede ettik.


(Kaynak: Erzurum’dan Ölümüne Kadar Atatürk’le Birlikte Cilt 2 / Mazhar Müfit Kansu / Syf 490)


Ertesi gün, 20 Aralık 1919 cumartesi sabahından itibaren Mustafa Kemal Paşa, belediyeyi ziyaret etmiş, Kayseri Halkı ile ve bilhassa din adamlarıyla Raşid Efendi Kütüphanesi'nde toplantı yapmıştır. Bu toplantıda; ilim adamları ile esnaf ve tüccardan ileri gelenler bulunmuştur. Toplantıya katılanlara Mustafa Kemal Paşa memleketin içine düştüğü bu kötü durumdan ancak, birlik ve beraberlik içerisinde, milletçe kurtulunacağını söylemiş ve onlardan yardımlarını istemiştir. Toplantıda bulunanlar ise gerekeni yapacaklarını ve kendilerini destekleyeceklerini Atatürk’e bildirmişlerdir.


Raşit Efendi Kütüphanesi’ndeki bu toplantıdan sonra Kayseri halkı üzerinde büyük etkisi olan itibarlı din adamı Kızıklızade Hoca Kasım Efendi'yi evinde ziyarete gitmişlerdir. Bu görüşmelerde Hoca Kasım Efendi, Atatürk’e şöyle hitap etmiştir:


“Doğudan mavi gözlü bir zat gelecek ve bu vatanı kurtaracak. Allah’ül-alem, o zatı muhterem siz olsanız gerektir.”


Bu sözler ve ardından Hoca Kasım Efendi’nin yapmış olduğu dua Atatürk ve arkadaşlarını son derece memnun etmiştir. Mustafa Kemal Paşa, bu ziyaretten çok memnun kalmış ve ertesi gün Kayseri halkına hitaben, teşekkür ve memnuniyetlerini ifade eden ünlü beyannamesini hazırlamıştır.


20 Aralık 1919 gününü çeşitli toplantı ve görüşmelerle tamamlayan Mustafa Kemal Paşa ve arkadaşları, Kayseri'de ikinci tarihi günü ve geceyi de aynı evlerde geçirerek, 21 Aralık 1919 Pazar sabahı saat 9'da Kayserililere bir beyanname yayınladıktan sonra Ankara'ya gitmek üzere Mucur'a hareket etmişlerdir.


(Kaynak: https://kayseri.ktb.gov.tr/TR-54959/ataturkun-kayseriye-gelisleri.html)


1919 yılı Aralığı’nda Edirne Sultan Selim Camii’nde okunan mevlide Yenigün’ün yayımına göre on bin katılmıştır. Mevlitten sonra seçilen sekiz kadın İtilaf devletleri temsilcilerine bir telgraf çekerek İzmir için adalet istemiştir.


(Kaynak: Kurtuluş Savaşı Kadınları / Zeki Sarıhan / Syf 69)


Vakit: Yeni seçilen mebuslarla görüşmeler. Mesai Fırkası adayı Numan Usta diyor ki: “Meclis’te barışı hiç bir manda, vekâlet olmaksı­zın isteyeceğim. Sonra amele zümresinin hakkını arayacağım.'


(Kaynak: Kurtuluş Savaşı Günlüğü 2 / Zeki Sarıhan / Syf 286)

GUN GUN KUTULUS yazi.JPG