20 Kasım 1918 Çarsamba

.

-Türk donanması İstanbul’da ve Yavuz gemisi İzmit’te gözaltına alındı.

-İngilizler ve Fransızlar Çanakkale Boğazı’nın iki yakasını paylaştılar. Batı yakasına Fransızlar, doğu yakasına ise İngilizler hakim olacak.

-Kadıköy kadınları adına gazetelere gönderilen bir yazıda, hükümet adına Meclis’te söylenen ‘Yenik düştük. İstediklerini yaparlar.’ Sözü şiddetle eleştirildi. ‘Milli haklarımızı ve ismetimizi muhafaza edecek hükümet ve erkek yoksa biz varız!’ denildi.

(Kurtuluş Savaşı Günlüğü / Zeki Sarıhan / syf 34)

-Mustafa Kemal Pera Palas’ta kalıyordu. Masasında tek başına akşam yemeğini yemiş tam kahvesini ısmarlamak üzereyken şef garson yanına geldi:

‘Affedersiniz Paşa hazretleri, biraz ötede İngiliz generalleri oturuyorlar. Sizi masalarına davet ediyorlar. Masamıza buyursun kahvemizi birlikte içelim diyorlar.’

Mustafa Kemal’in yanıtı şöyle oldu:

‘Onlara söyle, bizim geleneklerimize göre daveti ev sahipleri yapar. Onlar şimdi her ne kadar işgal kuvvetleri komutanları olsalar da bu ülkede yine de misafirdirler. Burada ev sahibi benim. Geleneklerimize uysunlar, gelsinler ev sahibinin masasında, benim davetlim olarak kahvelerini içsinler.’

Mustafa Kemal’in bu sözlerini şef garson olduğu gibi İngiliz generallerine aktardı. Generaller bu yanıt karşısında masalarında oturup kaldılar.

*Bu anekdot bu dönemde olmuş olmasına karşın tam tarih belli değildir.

(Samsun’dan önce bilinmeyen 6 ay / Alev Coşkun / syf 60)

GUN GUN KUTULUS yazi.JPG