20 Mayıs 1919 Salı


Mustafa Kemal, dün geldiği Samsun’dan İstanbul’a ilk raporlarını göndermeye başladı:


1) Başbakanlığa telgrafı: İzmir’in işgali, yakından temasta bulunduğum milleti ve orduyu tasvir edilemeyecek derecede üzmüştür.

2) Başbakanlık ve Savaş Bakanlığı’na telgrafında İngilizlerin Samsun’a asker çıkarmalarının görevini güçleştirdiğini bildirdi, bunlara engel olunmasını ve siyasi durumdan gerektikçe kendisinin haberdar edilmesini istedi.


(Kaynak: Kurtuluş Savaşı Günlüğü / Zeki Sarıhan / syf 260)Üsküdar-Doğancılar’da 30 bin kişinin katıldığı bir miting yapılarak İzmir’in işgali protesto edildi.


(Kaynak: Kurtuluş Savaşı Günlüğü / Zeki Sarıhan / syf 260)Bu mitingin 8 konuşmacısının 3 ü kadındır. Üsküdar Sanayi Mektebi Fransızca öğretmeni Zeliha hanım da özetle şöyle konuşmuştur:


'Biz bugün bir haksızlık karşısında bulunuyoruz. Avrupa ve Amerika bilmelidir ki, Türk ölür ama namussuz yaşayamaz. Türk ölür fakat toprağından bir karış yer vermez. 15 milyon Türk’ün hakkını tanımak istemeyenler karşılarında el ele vermiş birleşik bir kitle bulacaklar. Eğer Amerika ve Avrupa, bizim sedalarımızı dinlemek istemezlerse, biz kardeşlerimizle, beşikteki yavrularımızla onların toplarına göğüs gereceğiz.'


(Kaynak: Kurtuluş Savaşı Kadınları / Zeki Sarıhan / syf 76)Venizelos, Paris’ten İzmir’deki 1.Yunan Tümeni Komutanı Zafiriu’ya emretti: Asayişin sağlanması için Aydın, Manisa ve Ayvalık sancaklarının işgal edilmeleri gerekir. Yerli Rumları silahlandırınız.


(Kaynak: Kurtuluş Savaşı Günlüğü / Zeki Sarıhan / syf 260)


İzmir’de normal ticari hayat başladı. Yurdun diğer yerlerindeki akraba ve tanıdıklara, sağ olduklarını bildirmek isteyenler postaneye 15.000 kadar telgraf verdiler. Denizden cesetler çıkarılmaya devam ediyor.


(Kaynak: Kurtuluş Savaşı Günlüğü / Zeki Sarıhan / syf 260)Türkçe İstanbul Gazetesi’nde Sait Molla: ‘Memleketimizin hal ve istikbalini kurtaracak yegane çare İngiliz himayesidir.’


(Kaynak: Kurtuluş Savaşı Günlüğü / Zeki Sarıhan / syf 260)

GUN GUN KUTULUS yazi.JPG