21 Kasım 1919 Cuma

Ödemiş’in 15 km. güneydoğusundaki Kaymakçı çarpışmalarında ünlü Gökçen Efe öldü. Yunanlılar, Türk saldırısına engel olmak bahanesiyle Milne hattını geçtiler. Saldırıda toplar da kullanıldı. Türkler mevzilerini dirayetle savundu­lar. Şiddetli çarpışmalar oldu. Yunanlıların 6 subayı, 22 assubayı ve birçok eri de çarpışmalarda öldü. (Albayrak: 30: TİH II/2: 126; Misailidis: 376; Şefik III: 42 “Gökçen Efe, herkesin sevgisini kazanmış bir millî kahramandı”. YOİ I: 223 “Yunan kayıplan 19 ölü 37 yaralı, Türk kayıpları 300...)


(Kaynak: Kurtuluş Savaşı Günlüğü 2 / Zeki Sarıhan / Syf 241)


Mustafa Kemal, demek şubelerine gönderdiği genelgede, Avrupa, Ameri­ka’nın yardım kararını beklerken eski paylaşma anlaşmalarını saptadığını, Amerikan resmî çevrelerinin, asayişi bozdukları, seçimleri yaptırmadıkları ko­nusunda İtilaf Devletleri aleyhindeki kanıtlara son derece önem verdiğini bil­dirdi; bu gibi kanıtların toplanıp Temsil Kurulu’na gönderilmesini istedi.


(Kaynak: Kurtuluş Savaşı Günlüğü 2 / Zeki Sarıhan / Syf 241)


Dün Ingilizlerin çekilmesi üzerine Mersin ve Tarsus’ta Fransızların işgali dev­ralma töreni yapıldı. Hükümet binalarına Fransız bayrakları çekildi. Dükkan­lar ve evler Fransız bayraklarıyla süslettirildi. Türklerden bazıları, Fransız bay­rağının mavi kısmını bükerek kırmızı ve beyaz kısımları görülecek biçimde as­tılar.


(Kaynak: Kurtuluş Savaşı Günlüğü 2 / Zeki Sarıhan / Syf 241)


İleri: Kış geldi kılıç gibi.


(Kaynak: Kurtuluş Savaşı Günlüğü 2 / Zeki Sarıhan / Syf 242)


GUN GUN KUTULUS yazi.JPG