23 Mayıs 1919 Cuma

Yunanlılar Foça’yı işgal ettiler.


(Kaynak: Kurtuluş Savaşı Günlüğü / Zeki Sarıhan / Syf 270)


Mustafa Kemal Paşa, Ankara’da 20.Kolordu Kumandanı Ali Fuat Paşa’ya bir tel çekerek Samsun’a gelişini haber verdi, kendisiyle daha sık temasta bulunmak istediğini bildirdi. Mustafa Kemal Erzurum’da 15.Kolordu Komutanı Kazım Karabekir Paşa’ya çektiği telgrafta da mitingler yapılarak İzmir’in işgalinin protesto edilmesini istedi.


(Kaynak: Kurtuluş Savaşı Günlüğü / Zeki Sarıhan / Syf 272)İzmir’in işgalinden beri İstanbul’da yapılan 4.miting olan Sultanahmet Mitingi’ne 200 bin kişinin katıldığı belirtilmektedir. Şair Mehmet Emin Bey, Fahrettin Hayri Bey, Selim Sırrı Tarcan, Doktor Sabit Bey’in yanında Halide Edip de konuşmacıdır. Burada Halide Edip şimdiye kadarki konuşmalarının en etkilisini yapmıştır.Konuşma İngilizler ve hükumet üyelerinden oluşan karma sansür kurulunca sansüre uğramıştır. Halide Edip o konuşmada şunları söylemiştir:


‘Ruhu göklerde olan 700 senelik şanlı tarihimiz, bu minerallerden Osmanlı tarihinin bugünkü faciasını seyrediyor. Bugün kolları kesilmiş olan Türk’ün kalbi eski cesaretini kaybetmemiştir. Yemin ediyorum ki, Osmanlı sancağına, tarihine hıyanet etmeyeceğim. Allah’a, hakka, milletlerin ilahi hakkına dayanan Türk milleti, bütün Müslüman ve Türk dünyasına ilan ediyorum. Davamızı ilan ediyorum. Böyle muazzam bir günü Osmanlı toprağında belki bir daha idrak edemeyeceğiz. Bugün size haber verdiğim milletlerin hak günü çok uzak değildir.


O gün gelirse ve o gün burada bulunanlardan bazısı hayatta olmazsa onların mezarları üzerine istiklal bayrağımızla gelin ve o günü müjdeleyin.


Yalnız benimle beraber yemin ediniz:


Yemin edin, milletlerin ilahi hakkı ilan olunacağı güne kadar heyecanımızı muhafaza edeceğiz. Yemin ediniz.


Türkiye’nin istiklal ve hayat hakkını alacağı güne kadar hiçbir korku, hiçbir meşakkat önünden kaçmayacağız. 700 senelik tarihin ağlayan minareleri altında yemin ediniz.

Bayrağımıza, ecdadımızın namusuna ihanet etmeyeceğiz!’


Sultanahmet Mitingi’nden sonra Damat Ferit Hükumeti mitingleri yasaklamıştır.


(Kaynak: Kurtuluş Savaşı Kadınları / Zeki Sarıhan / syf 78)


GUN GUN KUTULUS yazi.JPG