25 Eylül 1919 Perşembe


General Harbord başkanlığındaki Amerikan İncelem Kurulu, Erzurum’da büyük bir kalabalık tarafından törenlerle karşılandı. Harbord öğle yemeğini Karabekir’le birlikte yedi. Kendisine Ermenilerin saldırıları hakkında uzun bir rapor verildi. Buradan Ermenistan’a geçecek olan Harbord, Ermenilerin bölgedeki nüfusunu araştırıyor. 11 Ekim’de İstanbul’a dönecek olan Harbord 24 Ekim’de Paris’e ulaşacaktır.


(Kaynak: Kurtuluş Savaşı Günlüğü 2 / Zeki Sarıhan / Syf 130)


General Flood, Ali Fuat Paşa’yı yeniden tehdit etti: ‘Avanenizden bir fert yanılıp Eskişehir’e girmesin. Aksi halde Kuvayı Milliye’nin İtilaf Devletleri’ne savaş açtığına hükmedeceğim.’ Mustafa Kemal, İngiliz Yüksek Komiserliği’ne bildirilmesi ricasıyla Flood’a bir yazı gönderdi. Yazıda Anadolu’daki hareketin Müslüman olmayanlara karşı olmadığını, meşru bir hükumeti istediklerini ve milletin sesini dünyaya duyurmak amacında olduklarını bildirdi. Mustafa Kemal Erzurum Valiliği’ne gönderdiği yazıda Flood’un ‘İçişlerinize ve milli harekete kesinlikle karışmayacağız.’ Dediğini bildirdi.


(Kaynak: Kurtuluş Savaşı Günlüğü 2 / Zeki Sarıhan / Syf 130)


Temsil Kurulu, Milli Teşkilat’ın Samsun’da daha bir süre gizli kalması hakkındaki Mutasarrıf Hamit Bey’in önerisini olumsuz buldu. Mustafa Kemal, gönderdikleri genelgelerin şuradda burada kaldığından yakınarak Erzurum Valiliği’nden, bunların bucak ve köylere kadar yayılmasını istedi.


(Kaynak: Kurtuluş Savaşı Günlüğü 2 / Zeki Sarıhan / Syf 131)


GUN GUN KUTULUS yazi.JPG