top of page

25 Haziran 1919 Çarşamba

Mustafa Kemal, illere ve kolordulara gönderdiği genelgede, İçişleri Bakanı Ali Kemal’in genelgesinin geri alınması için ilgili yerlere başvurduğunu, milletin önüne set çekilemeyeceğini, bölgesindeki asayişten sorumlu olan kendisinin buna izin veremeyeceğini bildirdi.


(Kaynak: Kurtuluş Savaşı Günlüğü / Zeki Sarıhan / Syf 344)


Müttefikler, Paris’te Türkiye’ye verecekleri biçimi bir kere daha tartıştılar. Başkan Wilson, Türkiye mandasının bir hata olduğunu söyledi. ‘İstanbul ve Boğazlar’da herhangi bir devlet, kuvvetli bir rejim meydana getirmeli, Türkler İstanbul’u terketmeli’ dedi. Lloyd George, ‘Delegeleri Paris’te olduğuna göre, Türkiye ile kısa ve ağır bir barış yapılabilmesi büyük bir avantajdır. Türkiye’nin sınırlarını çizelim.’ dedi.


(Kaynak: Kurtuluş Savaşı Günlüğü / Zeki Sarıhan / Syf 344)


(Dilerseniz 17 Haziran 1919 tarihli gönderiyi inceleyebilirsiniz.)


Paris Barış Konferansı adına Fransa Başbakanı Clemenceau, Damat Ferit’in muhtırasına cevap verdi: ‘Savaştaki suçlarınız için ileri sürdüğünüz mazeretler yerinde değil. Eski sınırlarınızı koruma talebinizi kabul etmek mümkün değil. Türkler başka ırkları yönetmekte yeteneksiz.’


(Kaynak: Kurtuluş Savaşı Günlüğü / Zeki Sarıhan / Syf 344)


İngilizlerin Irak Komiseri Albay Wilson, Binbaşı Nowil’i Kürt işlerini görüşmek üzere Kahire yoluyla İstanbul’a gönderdi. Nowil, Kürt bölgesinde incelemeler yapmak için 12 Mart’ta görevlendirilmiş ve bölge ile ilgili bazı planlar hazırlamıştı.


(Kaynak: Kurtuluş Savaşı Günlüğü / Zeki Sarıhan / Syf 345)


Hükumet bir kararla Rum okullarında Türkçe dersini kaldırdı.


(Kaynak: Kurtuluş Savaşı Günlüğü / Zeki Sarıhan / Syf 346)

GUN GUN KUTULUS yazi.JPG
bottom of page