29 Ağustos 1919 Cuma

Mustafa Kemal ve yanındakiler, Sivas Kongresi’ne katılmak üzere Erzurum’dan ayrıldılar.


(Kaynak: Kurtuluş Savaşı Günlüğü 2 / Zeki Sarıhan / Syf 75)


Planlama gereği üç otomobil ve üç atlı arabadan oluşan kafileyle yola çıktılar. 4 Eylül’de kongrenin toplanması kararlaştırılmış olduğunda hedeflerine hızla yetişmek zorundaydılar. Ancak her üç otomobil de çok eskiydi, yıpranmıştı, savaşlarda kullanılmışlardı. Ama başka çare yoktu. Mustafa Kemal, Rauf ve Hoca Raif birinci otomobildeydiler. Öteki yolculardan yedi kişi iki otomobile sığışmış, Hayati ve öbürleri de eşyalarla birlikte arabalarla yola devam ediyorlardı. Erzurum’da istifa etmemiş oluşu nedeniyle bir tek Kazım Dirik kalmıştı.


Erzurum’dan on beş kilometre kadar ayrıldıktan sonra duygularını engelleyemeyen Mazhar Müfit şarkı söylemeye başlayınca, Mustafa Kemal geri dönüp ‘devam’ anlamında işaret etti. İstem dışı dilinin ucuna gelen ‘Ey gaziler yol göründü…’ tarihi şarkısını başlattı, tüm araçlardan sesler yükseldi. Pınar başında verdikleri molada yemekleri peynir, zeytin, kuru ekmek ve köylülerin ikram ettikleri kuru soğan oldu.


İkindiye yaklaşırken yağmur bastırdı, otomobillerin tenteleri delik deşikti, sırılsıklam oldular. Karanlık bastırdığında bir köye ulaştılar. Mustafa Kemal’in gece kaldığı evde ateşi çıkmıştı. Hemen Doktor Refik (Saydam) müdahale etti. Üzerine kalın bir şeyler örtüp terlettiler, sabaha ayağa kalktı.


(Kaynak: Fikrimizin Rehberi / Erol Mütercimler / Syf 590)


İçişleri Bakanı Adil Bey, eşkıya takibi sebebiyle Dersim’de bulunan Elazığ Valisi Ali Galip Bey’i telgraf başına çağırarak, yükselmesine, tanınmasına sebep olacak bir görevi kabul edip etmeyeceğini sordu. Ali Galip Bey, verdiği cevapta rütbesinin albaylığa, az sonra da paşalığa yükseltilmesi halinde vatani bir görevden kaçmayacağını bildirdi. Ali Galip Bey, yarın Sivas Valiliği ve 3.Kolordu Komutanlığı’na atanacak.


(Kaynak: Kurtuluş Savaşı Günlüğü 2 / Zeki Sarıhan / Syf 76)


Rawlinson, Lord Curzon ile durumun politik görünüşünü ve Mustafa Kemal’in hedefleri konusunda bir görüşme yaptı. (İkinci görüşmede Lord Curzon Rawlinson’dan Mustafa Kemal’i görmesi mümkün olursa ondan şu hususların öğrenilmesini isteyecektir: Milli hareketin barış görüşmelerinde elde etmek istediği nedir, barışı kabul etmek için hangi koşulların hazırlanması gerekir?). Rawlinson Erzurum’a ikinci gelişinden sonra Mustafa Kemal’la görüşmek için birkaç girişimde bulunacak ancak bu mümkün olmayacaktır.)


(Kaynak: Kurtuluş Savaşı Günlüğü 2 / Zeki Sarıhan / Syf 76)


GUN GUN KUTULUS yazi.JPG