top of page

29 Haziran 1919 Pazar

Çeteler ve halk Aydın önlerinde. Dün başlayan çarpışmalar devam ediyor. Sabahtan akşama kadar çarpışa çarpışa Aydın önüne gelenler, geceyi burada geçiriyor. Efelerin Aydın’a akınlarını gören köy kadınları, omuzlarında testiler, çocuk – ihtiyar binlerce köylü, silahlı-silahsız, baltaları ve çifteleriyle efelerin arkasına takıldılar. Aydın’daki Yunan komutanı, birkaç kez İzmir’de bulunan General Nider’den acele yardım istedi.


(Kaynak: Kurtuluş Savaşı Günlüğü / Zeki Sarıhan / Syf 352)


Posta ve Telgraf Genel Müdürlüğü, Mustafa Kemal Paşa tarafından verilen telgrafların kabul edilmemesini teşkilata yeniden emretti.


(Kaynak: Kurtuluş Savaşı Günlüğü / Zeki Sarıhan / Syf 352)


İzmir Valisi (Kambur) İzzet bey, halkın Kuvayı Milliye’ye yardım etmemesini istedi.


(Kaynak: Kurtuluş Savaşı Günlüğü / Zeki Sarıhan / Syf 352)


15.Kolordu Komutanı Karabekir, Erzurum’da İngiliz Kontrol Subayı Rawlinson ile Amerikalı teğmenin ziyaretlerini iade etti. Rawlinson, Amerikalının cebine vurarak şaka ile ‘Amerikalıların işi ceplerini dolarla doldurmaktır.’ Deyince ‘İngilizlerin işi de bütün dünyayı yutmaktır. Burada ne işiniz var?’ cevabını aldı.


(Kaynak: Kurtuluş Savaşı Günlüğü / Zeki Sarıhan / Syf 352)


İngiliz Yüksek Komiseri Calthrope’un raporu: Türklerle Yunanlılar arasındaki nefret ve kan dökülmesi hızla artıyor. Mümkün olduğu kadar çabuk barış yapılmasını önemle rica ederim.

Balfour’dan Calthrope’a: Venizelos, Türk kuvvetlerinin ilerlemesine karşılık, Yunan birliklerinin içerilere doğru harekete geçtiğini bildiriyor. Bu ne derece gereklidir? Ne kadarlık bir ilerleme haklı görülebilir? Yunanlılara tam serbest hareket imkanı tanınabilir mi?


(Kaynak: Kurtuluş Savaşı Günlüğü / Zeki Sarıhan / Syf 353)


Türkçe İstanbul’da Sait Molla: İngiltere Türkiye’den özel bir menfaat beklemiyor. Taraftar toplamak için propaganda yapmıyor. İngilizlere karşı muhabbetimizi gösterirsek, İngiliz yardımını sağlarız.


(Kaynak: Kurtuluş Savaşı Günlüğü / Zeki Sarıhan / Syf 354)

GUN GUN KUTULUS yazi.JPG
bottom of page