29 Haziran 1920 Salı

Genişleyen Yunan işgali karşısında, kuruluşunu tamamlayamamış Türk kuvvetleri çekiliyor ve dağılıyor. Kasaba ve şehirler birer birer Yunan işgali altına alınıyor. Bugün de Burhaniye, Savaştepe, Eşme ve Sındırgı düştü. Balıkesir halkı, yarın işgal edilecek olan şehri boşalttı ve iç kısımlara çekilmeye başladı.


(Kaynak: Kurtuluş Savaşı Günlüğü 3 / Zeki Sarıhan / Syf 104)


Milli Savunma Bakanı Fevzi Paşa, cepheyi teftiş ettikten sonra Ankara'ya döndü. Yozgat'ta bulunan Çerkez Ethem'e çektiği telgrafta, başarılarından ötürü tebriklerini bildirdi, cephede durumun iyi olduğunu ileri sürerek ondan bastırma hareketine devam etmesini istedi.


(Kaynak: Kurtuluş Savaşı Günlüğü 3 / Zeki Sarıhan / Syf 104)


Kılıç Ali anlatıyor:


Ankara’daydım. Ayrılık hiç de kısa sürmemişti. Çankaya’da o günkü adı Papazın Bağı olan iki katlı evin sağ tarafındaki çalışma odası haline getirilmiş bölüme girdiğimde, Mustafa Kemal Paşa notlar çıkardığı kalın dosyayı kapattı, beni şöyle bir süzdü, gülerek kucaklarken:


‘Kılıç… Senin boyun mu uzadı?’ dedi.


Elbette boyum uzamamıştı. Fakat ayağımda yüksek ökçeli Çerkez çizmesi ve yüzümde değirmi simsiyah sakalım vardı.


Dünyada hiçbir insanda görülmeyeceğine yemin edebileceğim tertemiz, insanın ruhunu yıkayan, ümitsizlikleri alıp götüren, sadakat ve vefayı aşılayan dost ve insan bakışının üzerimde dolaştığını minnetle görüyordum:


‘Eh anlat bakalım… Herhalde çok söyleyeceklerin vardır…’


Anlattıklarım arasında asıl üzerinde durduğu iç isyanlardı. Biri bastırılamadan, hiç umulmayan yerden bir başkasının patlayıverdiği isyanlar arasında gizli bir bağ aradığı belliydi. Ayaklanmaların bastırılmasında başvurulan yöntemler, Müdafaai Hukukların emrindeki ulusal kuvvetlerin yönetimi üzerinde durdu, sorular sordu. Kafasının içinde bir şeyler olduğunu hissettim. Açıklamalarım tamamlanınca bir an düşündü. Sonra adeta kendi kendine söylenircesine:


‘Düzenli orduyu bir an önce kurmalıyız…’ dedi.


(Kaynak: Kılıç Ali’nin Anıları / Derleyen: Hulusi Turgut / Syf 121)


GUN GUN KUTULUS yazi.JPG