30 Ekim 1920

Kars, Ermenilerden geri alındı. Ermenistan Genelkurmay Başkanı ve iki bakanı ile 193 asker esir alındı, 110 Ermeni öldürüldü, 676 top ele geçirildi. Türk ordusunun kaybı ise 9 ölü, 47 yaralı. 1878 Türk-Rus Savaşı'ndan 1918'e kadar 40 yıl Rus işgalinde kalan Kars, Birinci Dünya Savaşı'nın sonlarına doğru Rusların çekilmesiyle Türkiye'nin eline geçmiş, ancak Mondros Ateşkes Anlaşması gereğince 9. Ordu tarafından 26 Aralık 1918 'de boşaltılmış, daha sonra İngilizler tarafından Ermenilere devredilmişti. Kars kalesinin alınmasından dolayı Doğu Cephesi Komutanı Kazım Karabekir ile subay ve erlere teşekkür etti.


Kazım Karabekir, Kars'ta Ermeni milletine bir bildiri yayımlayarak Taşnakları sermayedarlara hizmet eden hainler olarak niteledi, harekattaki amacın, Müslüman ve Ermeni halkın bunların elinden kurtarılması olduğunu ileri sürdü. Halkın, silahlarını teslim ederek iş ve gücüyle meşgul olmasını istedi


Tevfik Paşa Hükümeti, Anadolu hareketi hakkında verilmiş kararları gözden geçirmeye başlıyor. Birinci Divan-ı Harb-i Orfi'nin 23 Nisan 1920'den beri verdiği kararların temyiz edilebileceğine ilişkin bir kararname çıkarıldı. Sözü geçen mahkeme, tehcir sanıklarından başka, 11 Mayıs 1920'de Mustafa Kemal ve bazı arkadaşlarından başlamak üzere Anadolu hareketinin önderleri hakkında birçok ölüm karan vermişti. Bir soru üzerine 16 Nisan 1921'de Harbiye Bakanı, Kuvayı Milliye ile ilgili suç dosyalarının kaldırılmasını isteyecektir.


TBMM, 11 Eylül' de asker kaçaklarını yargılamak için kurulan ancak daha sonra birkaç kez kapsamı genişletilmiş olan İstiklal Mahkemelerini basın suçlan için de yetkili kıldı


İtilaf Devletleri'nin Türkiye üzerinde üstünlük kurma yarışı: İngiliz Dışişleri Bakanı Curzon, Paris ve Roma elçiliklerine gönderdiği talimatta, anlaşmanın imzalanmasından sonra iki yıl süreyle Müttefik Kuvvetler Kumandanlığı'nın, İngiltere'ye ait olacağını, Fransa ve İtalya'nın ise Türk jandarmasını örgütleyeceklerini bildirdi.


İstanbul'a yılın ilk kan yağdı. Özellikle evsiz-ocaksız göçmenlerin sıkıntıları kar yağışı ile bir kat daha artıyor.


(Kaynak: Kurtuluş Savaşı Günlüğü / Zeki Sarıhan)

GUN GUN KUTULUS yazi.JPG