31 Mart 1920 Çarşamba

Lüleburgaz Kongresi: Cafer Tayyar Bey’in de katıldığı Kongre, Edirne, Kırkla- reli, Tekirdağ, Gelibolu ve Çatalca’nın her bucağından gelen 67 delege ile açıl­dı. Trakya-Paşaeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti’nin düzenlediği toplantı, 2 Nisan’da sona erecek ve yabana işgale karşı direnme kararı alacaktır.


(Kaynak: Kurtuluş Savaşı Günlüğü 2 / Zeki Sarıhan / Syf 460)


İstanbul’dan Ankara’ya kaçmakta olan Yunus Nadi, Halide Edip, Dr. Adnan, Hüseyin Avni ile Hükümet’ce görevlendirilen mebuslar kurulu, beş-altı drezin­le Geyve’den, hareket ettiler. Gazeteciler, Ankara’ya varır varmaz, kamuoyunu aydınlatmak ve dünyaya Türk Kurtuluş Savaşı hakkında doğru haberler ulaş­tırmak için bir ajans kurmanın gerekliliği üzerinde duruyor. Türk Ajansı, An­kara Ajansı, Anadolu Ajansı gibi adlar önerildi.


(Kaynak: Kurtuluş Savaşı Günlüğü 2 / Zeki Sarıhan / Syf 460)


Güney bölgesinde bir süredir örgütlenen ve kuvvet toplayan Mîllî Kuvvetler, Fransız işgali altında bulunan Karaisalı’ya, halkın sevinç gösterileri arasında girdiler. Yayımlanan bildiride, halkın silahlanması, düşmanla dövüşmeye koş­ması istendi. Toroslarda Kadirhanı Karakolu, Kuvayı Milliye tarafından ele geçirildi.


(Kaynak: Kurtuluş Savaşı Günlüğü 2 / Zeki Sarıhan / Syf 460)


İngiliz Askerî Haberalma Teşkilatı İstanbul Kolu’nun haftalık raporu: Hükümet üyeleri tutuklanmaktan, Padişah ise bir hükümet darbesinden kor­kuyor. Saray’da bazı tedbirler alındı. Saray mensuplan, Türkler İstanbul’dan çıkanlırsa nereye gideceklerini tartıştılar. Veliaht Abdülmecit, Konya’ya gidil­mesini telkin etti. Milliyetçiler, kısmî seferberlik ilan ettiler.


(Kaynak: Kurtuluş Savaşı Günlüğü 2 / Zeki Sarıhan / Syf 460)


Yunus Nadi Ankara yolunu anlatıyor:


Kafile epeyce kalabalıklaşmıştı. Ben ve arkadaşlarım Erzurum mebusları Hüseyin Avni, Zihni, Necati Beylerle İzmit mebusu Sırrı bey ve Necati Bey’in biraderi Necip bey, sonra Heyeti Nasihe erkanı Yusuf Kemal ve Rıza Nur beylerle Abdullah Azmi ve Hoca Vehbi efendiler, sonra Halide Edip hanım takımı: Adnan bey, Hüsrev Bey, Cami Bey, Ali Rıza Bey, Hüsrev Bey’in biraderi Besalet Bey, bilahere İzmit mebusu olan Fuat Bey…


Halide Edip Hanım ile ancak Akhisar istasyonundaki bir mola esnasında ayak üstü biraz görüşebildim. Halide Edip hanı sanki bir geziye çıkmış gibi çektiği zahmetlerden hiç şikayet etmiyor, bilakis daha ziyade işlerden bahsediyordu.


Halide Edip: Gider gitmez bir ajans teşkilatı kuralım. Hatta isterseniz adını burada koyuverelim: Mesela Türk Ajansı, mesela Ankara ajansı, mesela Anadolu Ajansı… Daha da bulunabilir.


Yunus Nadi: Bana Anadolu Ajansı en iyi isim gibi görünüyor.


HE: Bana da öyle…Evvel kendini ve mümkünse bütün vatanı kurtaracak olan Anadolu’dur. O halde kararımızı vermiş olalım: Anadolu Ajansı


İşte şimdi işlemekte olan Anadolu Ajansı’nın başlangıcı buradan başlar.


(Kaynak: Kurtuluş Savaşı Anıları / Yunus Nadi / Syf 241)GUN GUN KUTULUS yazi.JPG