31 Mayıs 1919 Cumartesi


Şevket Turgut Paşa Mustafa Kemal’e; Sivas’ta Ermenilere kötü davranıldığı yolundaki söylentilerin araştırılmasını istedi.


(Kaynak: Kurtuluş Savaşı Günlüğü / Zeki Sarıhan / Syf 291)Mustafa Kemal bu telgrafa 2 Haziran 1919’da cevap verecek olup Nutuk’ta konuyla ilgili şunları yazmıştır: ‘Sivas’tan aldığım telgrafta ‘Aziziye’de, İzmir’in işgali üzerine, Hristiyanlar ölümle tehdit edilmiştir, bu hareket doğru değildir.’ vb denilmekteydi. Gerçekte ne Sivas’ta kaygı verici bir durum vardı ne de Hristiyanların ölümle tehdit edildikleri doğruydu. Sorunu, ulusça yapılmaya başlanan mitinglerden olumsuz etkilenen ve bunu isteklerinin gerçekleşmesine engel sayan Hıristiyanların dikkat çekmek için kasıtlı yaydıkları haberler olarak kabul etmek gerekir.‘


(Kaynak: Nutuk / Mustafa Kemal Atatürk / Syf 16)İngiliz Yüksek Komiseri Calthorpe, Damat Ferit’e, bundan böyle mitinglere izin verilmeyeceğini bildirdi. Mitingler, 23 Mayıs Sultanahmet mitinginden sonra yasaklanmış, 25 Mayıs’ta yapılacak iki miting yapılmamıştı. Ancak dün dua adı altında Sultanahmet’te büyük bir toplantı yapılmıştı.


(Kaynak: Kurtuluş Savaşı Günlüğü / Zeki Sarıhan / Syf 292)

GUN GUN KUTULUS yazi.JPG