8 Mayıs 1920 Cumartesi

Edirne Sultan Selim Camii avlusunda büyük bir miting yapılarak Edirne'nin Türk yurdu olduğu dile getirildi. Trakya'nın Yunanistan'a verilemeyeceği savunuldu. Yarın toplanacak Edirne Kongresi için gelmiş olan delegeler de mitingde hazır bulundular.


(Kaynak: Kurtuluş Savaşı Günlüğü 3 / Zeki Sarıhan / Syf 29)


Urfa'yı yeniden ele geçirmek için saldırıya geçen Fransız kuvvetleri, Suruç yöresinde bozguna uğratıldılar. Pozantı'daki Fransızlar kuşatıldı.


(Kaynak: Kurtuluş Savaşı Günlüğü 3 / Zeki Sarıhan / Syf 29)


Ahmet Anzavur, Kuvayı İnzibatiye Komutanı Süleyman Şefik Paşa'nın gizli ödeneğinden 15.000 lira, 2.000 tüfek alarak İzmit'ten Adapazarı'na hareket etti. Süleyman Şefik Paşa, Anzavur'un kendisini emir altına almaya çalışmasına sinirlenerek İzmit'ten İstanbul'a döndü. Onun yerine 21'de Suphi Paşa atanacak.


(Kaynak: Kurtuluş Savaşı Günlüğü 3 / Zeki Sarıhan / Syf 29)


Mustafa Kemal, yaygınlaşan iç isyanlar karşısında Ankara'nın tehlikede olduğunu Ali Fuat Paşa ve Konya Ereğlisi'ndeki 11. Tümen'e bildirdi, onları ve Antep'te Kuvayı Milliye Komutanı Kılıç Ali'yi Ankara'ya çağırdı. Ali Fuat Paşa'ya şunları bildirdi: Bugün Ankara, yani bütün milli varlık tehlike altında sayılması gerekir. Safranbolu, Çerkeş, Kızılcahamam, Beypazarı, Mudurnu, Geyve hattında savunma durumunu korumak gerekir.


(Kaynak: Kurtuluş Savaşı Günlüğü 3 / Zeki Sarıhan / Syf 29)


Ankara Hükümeti, Sovyet Hükümeti'yle anlaşma yapmak üzere Rusya'ya gidecek olan Dışişleri Bakanı Bekir Sami Bey'e bir talimat verdi. Talimatta özetle şöyle deniyor: Türkiye'nin istediği, şimdiki milli sınırlar içinde tam bağımsız yaşamaktır. Tüm hayati ihtiyaçlarımızı içerden sağlamakla birlikte, dış yardım da gerekiyor. Boğazlardan Karadeniz ülkeleri ortaklaşa yararlanacak, ortak çıkarlar uğruna Türkiye dindaş ve ırkdaşları üzerinde nüfuzunu kullanacak. Aramızdaki ulaşımın engelsiz ve güvenli olması gerekir. Para, silah, makinalar, gerekirse askeri birlikler istiyoruz...


(Kaynak: Kurtuluş Savaşı Günlüğü 3 / Zeki Sarıhan / Syf 29)


(Kaynakta tam tarih belirtilmemiştir.)


Serdar Yurtsever’in Milli Mücadele Dönemi İstihbarat Faaliyetleri Örnek Olay İncelemeleri kitabından:


Yüzbaşı Galip (Vardar) tarafından Hilafet Ordusu’nun kuruluş hazırlıkları Ankara’da Mustafa Kemal’e duyurulmasının ardından, Ankara’dan gelen ‘bu orduların hareket planlarının elde edilmesine kesin zaruret bulunduğu’ hususunu içeren talimatın alınmasıyla Yüzbaşı Galip’ten konu üzerinde çalışması talep edilmiştir. İki gün sonra, Üsküdar arabacılar kahyası Etem Pehlivan İzmit üzerinden, İtalyan Ballon Bourg gemisine ateşçi olarak yerleştirilen Başgedikli İhsan Efendi, deniz yoluyla İnebolu üzerinden; Beykoz’dan portakal sandıkları içerisinden İnebolu’ya silah taşıyan Hıdır Reis, ayrı ayrı yönlerden Ankara’ya gönderilerek Hilafet Orduları Hareket Planı’nın kopyaları Mustafa Kemal Paşa’ya ulaştırılmıştır.


Hilafet Ordusu’nun kuruluşunun önceden bildirilmesi, harekat planlarının öğrenilerek ona göre tedbirlerin alınabilmesi, istihbarat çarkının bir bütün olarak başarılı bir şekilde işletilmesine örnektir.

GUN GUN KUTULUS yazi.JPG